دانلود پایان نامه ارشد: بازآرایی وتخصیص بهینه خازن در شبکه های توزیع در جهت به حداقل رسانی تلفات انرژی

دانلود متن کامل پایان نامه مقطع کارشناسی ارشد رشته برق

گرایش : قدرت

عنوان : بازآرایی وتخصیص بهینه خازن در شبکه های توزیع در جهت  به حداقل رسانی  تلفات انرژی

دانشگاه آزاد اسلامی

واحد اهـــر

پایان نامه کارشناسی ارشد

عنوان:

بازآرایی وتخصیص بهینه خازن در شبکه های توزیع در جهت  به حداقل رسانی  تلفات انرژی

نام و نام خانوادگی استاد راهنما: 

وحید بهجت

نام و نام خانوادگی استاد مشاور:

علی عجمی اسفنگره

برای رعایت حریم خصوصی نام نگارنده پایان نامه درج نمی شود

(در فایل دانلودی نام نویسنده موجود است)

تکه هایی از متن پایان نامه به عنوان نمونه :

(ممکن است هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

پرسش اصلی تحقیق (مسأله تحقیق):

نکتۀ آغازین هر کار تحقیقی، سؤالی است که ذهن را مشغول و پژوهشگر را وادار به تأمّل و اندیشیدن می‌کند.

بهبود ولتاژ و کاهش تلفات شبکه های توزیع ، از جمله مسائل مهم مورد توجه شرکت های توزیع است. اولین و مهم ترین سؤال این پژوهش این است:  بازآرایی و اختصاص بهینه خازن در سیستم های توزیع انرژی برق تا چه اندازه در بهبود و کاهش تلفات و هزینه ها و تامین انژی قابل اطمینان در شبکه های توزیع  نقش دارند؟و مزایای این روش نسبت به روش های دیگر چه می باشد؟

ب-  بیان مساله اساسی تحقیق به طور کلی (شامل تشریح مسأله و معرفی آن، بیان جنبه‌های مجهول و مبهم، بیان متغیرهای مربوطه و منظور از تحقیق):

سیستم توزیع انرژی  ارتباط بین سیستم انتقال و مصرف کننده نهایی را برقرار می سازد.و نزدیکترین بخش سیستم قدرت به مصرف کننده می باشد.بطور کلی پایین بودن سطح ولتاژ  و در نتیجه بالاتر بودن جریان در این سیستم ها نسبت به سیستم های انتقال ، داشتن ساختار شعاعی و گسترش پیچیدگی آنها ، تلفات الکتریکی یکی ازمشکلات آنها محسوب می شود.

امروزه کاهش تلفات و بهبود پروفیل ولتاژ شبکه های توزیع  مهمترین اولویت در طراحی وبهره برداری شبکه های برق کشور ها می باشد.جهت کاهش تلفات در سیستم های توزیع تدابیری اندیشه شده است که از آن جمله  می توان به موارد زیر اشاره نمود:

  –  خازن گذاری در شبکه

   –  بالابردن سطح ولتا‍ژ

   –  مدیریت بار ترانسفورماتورهای توزیع

    –  اصلاح و نوسازی در شبکه

   –   تجدید پیکربندی شبکه های توزیع

خازن ها برای تامین توان راکتیو جهت حداقل کردن تلفات و بهبود پروفیل ولتاژ مورد استفاده قرار می گیرد.

با خازن گذاری ، توان راکتیومورد نیاز توسط خازن ها تولید می شود و به این طریق توان عبوری از خطوط کاهش می یابد و در نتیجه تلفات راکتیو و تلفات کل سیستم کاهش می یاید.از آنجایی که تمامی راه حل های ذکر شده مستلزم صرف وقت و هزینه زیا د است ،لذا اقتصادی ترین و سریع ترین راه حلی که امکان برطرف نمودن مشکلات مطرح شده را در اکثر موارد فراهم می آورد و نیز باعث استفاده حداکثر و بهینه از امکانات موجود می گردد،تجدید پیکربندی یا بازآرایی شبکه های توزیع جهت کاهش تلفات ،درصورت امکان است.

روش باز آرایی شبکه های توزیع  نیازی به نصب و راه اندازی وسائل جدید در شبکه ندارد و با همان وسائل و کلیدهای موجود به صورتی ساده و کم هزینه تلفات را کاهش میدهد.معمولاً در هر شبکه توزیع تعدادی کلید حالت عادی باز و تعدادی کلید حالت عادی بسته وجود دارد با بستن بعضی از کلیدهای باز و باز کردن همان تعداد کلید بسته، می توان مسیر پخش توان در شبکه توزیع را به گونه ای تغییر داد که تلفات سیستم کاهش یابد

بازآرایی در شبکه های توزیع در واقع تغییر توپولوژی شبکه است.که باحفظ ساختار شعاعی شبکه به منظور بهبود وضعیت سیستم صورت می گیرد .که با تغییر مناسب وضعیت کلید های سیستم می توان به آن هدف رسید.یعنی: تجدید پیکربندی یا بازآرایی شبکه توزیع به منظور کم کردن تلفات عبارت است از،تغییر ساختار و وضعیت کلید های شبکه توزیع بگونه ای که تلفات توان در شبکه کم شود ، و ثانیأ ساختار شعاعی شبکه حفظ گردد ،که این امر با تغییرمناسب در وضعیت کلید های سیستم تحقیق می یابد.در این پایان نامه بکار گیری ترکیبی و همزمان بازآرایی و خازن گذاری بهینه مد نظر است که با استفاده از این روش می توانیم به نتایج مطلوبتری دست یابیم.

با توجه به گسترش شبکه های توزیع و پیچیده شدن ارتباطات در این شبکه ها استفاده از تکیک های هوشمند اجتناب ناپذیر است .در این پایان نامه از الگوریتم ژنتیک به منظور جایابی بهینه خازن ها و  یافتن کلید هایی که با تغییر وضعیت آنها (باز/بسته بودن)بازآرایی بهینه انجام گیرد استفاده شده است.

منظور از این تحقیق عبارت است از:

الف- بکار گیری  بازآرایی و جایابی بهینه خازن می توانند بطور چشم گیری به کاهش تلفات در شبکه های توزیع کمک کنند.

ب- استفاده از متد های هوشمند همچون الگوریتم ژنتیک جهت دست یابی به بهینه ترین نتایج .

ج- کاهش تلفات و هزینه ها،  بهبود پروفیل ولتاژ ، ضریب توان و پایداری سیستم.

ج- مرور ادبیات و سوابق مربوطه (بیان مختصر پیشینه تحقیقات انجام شده در داخل و خارج کشور پیرامون موضوع تحقیق و نتایج آن‌ها و مرور ادبیات و چارچوب نظری تحقیق):

در داخل و خارج کشور تحقیقات در مورد بازآرایی و خازن گذاری به صورت مجزا و با استفاده از متد های هوشمندی چون الگوریتم ژنیگ ، الگوریتم کلونی مورچه ها و PSO   و …. صورت گرفته  است  ولی   هدف اصلی از ارائه این پایان نامه بکارگیری بازآرایی و خازن گذاری در ترکیب های مختلف و بطور همزمان با رعایت محدودیت موجود در شبکه  با استفاده از روش های نوین و الگوریتم های هوشمند همچون الگوریتم ژنتیک می باشد.آمار و گزارش ها نشان می دهد که دلیل عمده کاهش ولتاژ و افزایش تلفات ، مکان غیر بهینه ای است که برای نصب سکسیونرو خازن در سیستم های توزیع در نظر گرفته می شود.مساله کاهش تلفات و بهبود کارایی تحویل انرژی الکتریکی سیستم قدرت عمدتأ به بخش توزیع الکتریکی بر می گردد.وضعیت سکسیونر ها و مکان بهینه خازن ها به تنهایی ، نقش مهمی در بهبود پروفیل ولتاژ و کاهش تلفات سیستم ایفا می کنند.از این رو تعداد ، مکان و وضعیت آنها باید بطور هوشمندانه و مناسبی تعیین شوند.الگوریتم ها و روش های متعددی برای تعیین تعداد و مکان بهینه سکسیونر در شبکه توزیع هوایی ارائه شده است.در سال 1989 برای اولین بار آقایان M.Baran و F.Wu در روش پیشنهادی خود تعویض شاخه را برای آرایش بهینه مطرح کردند. در این روش ابتدا کلیه کلیدهای باز بسته شده سپس جستجو جهت یافتن حلقه ای که بیشترین تلفات را ایجاد می کند انجام می گیرد. در حلقه منتخب شاخه ای که بیشترین تلفات را ایجاد کند باز می شود. به همین ترتیب تا آخرین حلقه برنامه اجرا می شود.

در مرجع [1] یک روش موثر با استفاده از شبیه سازی جایابی خازن و بازآرایی فیدر در جهت مینیمم سازی  تلفات توان وبهبود پروفیل ولتاژ در سیستم های توزیع شعاعی ارائه شده است.در این منبع با در نظر گرفتن ناهمزمانی بار ، یک روش بهینه سازی با استفاده از الگوریتم ژنتیک جهت تعیین اندازه و موقعیت خازن های ثابت و سوئیچ پذیر پیشنهاد می شود. کاهش تلفات انرژی و قدرت به همراه هزینه های خازن در فرمولبندی مسئله  مورد نظر قرار گرفته شده است..روش پییشنهادی با بکارگیری هم زمان جایابی خازن و باز آرایی فیدر می تواند در حدود 10% انرژی بیشتری را تولید و کاهش تلفات پیک را داشته باشد .

تعداد صفحه : 19

قیمت : 14000تومان

بلافاصله پس از پرداخت ، لینک دانلود پایان نامه به شما نشان داده می شود

و در ضمن فایل خریداری شده به ایمیل شما ارسال می شود.

پشتیبانی سایت :        09309714541 (فقط پیامک)        serderehi@gmail.com

در صورتی که مشکلی با پرداخت آنلاین دارید می توانید مبلغ مورد نظر برای هر فایل را کارت به کارت کرده و فایل درخواستی و اطلاعات واریز را به ایمیل ما ارسال کنید تا فایل را از طریق ایمیل دریافت کنید.

--  -- --

مطالب مشابه را هم ببینید

فایل مورد نظر خودتان را پیدا نکردید ؟ نگران نباشید . این صفحه را نبندید ! سایت ما حاوی حجم عظیمی از پایان نامه های دانشگاهی است. مطالب مشابه را هم ببینید. برای یافتن فایل مورد نظر کافیست از قسمت جستجو استفاده کنید. یا از منوی بالای سایت رشته مورد نظر خود را انتخاب کنید و همه فایل های رشته خودتان را ببینید