دانلود پایان نامه ارشد : بررسی و معرفی پیشینه اتحادیه اروپا و زمینه های شکل گیری آن

دانلود متن کامل پایان نامه مقطع کارشناسی ارشد رشته علوم سیاسی 

گرایش : روابط بین الملل

عنوان : بررسی و معرفی پیشینه اتحادیه اروپا و زمینه های شکل گیری آن

دانشگاه علامه طباطبایی 

پایان نامه کارشناسی ارشد رشته علوم سیاسی 

عنوان :

بررسی و معرفی پیشینه اتحادیه اروپا و زمینه های شکلگیری آن

برای رعایت حریم خصوصی نام نگارنده پایان نامه درج نمی شود

(در فایل دانلودی نام نویسنده موجود است)

تکه هایی از متن پایان نامه به عنوان نمونه :

(ممکن است هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

طرح و بیان مسأله:

تفکرات و اندیشه­های فلاسفه، اندیشمندان و سیاستمدارانی همچون ریچارد کودن هوف کالوجی[1]، آریستد بریان[2]، آلتریو اسپینلی[3]، ژان مونه[4]، چرچیل[5] و غیره در ایجاد همگرایی در اروپا مؤثر بوده است. حامیان و طرفداران همگرایی اروپا معتقدند که؛ اروپا یک هویت منحصر به فرد و قابل تعریف می­باشد. حرکت­ها و جنبش­های فوق اگر چه پر رنگ بودند، اما اهداف کسانی را که به دنبال همگرایی، فارغ از رقابت­های ملی بودند را برآورده نمی­ساخت. با توجه به این اصل که «همگرایی باید مبنایی توافقی داشته باشد»، پس از پایان جنگ جهانی دوم اروپائیان به این نتیجه رسیدند که برای دستیابی به یک وحدت نسبی، باید با توجه به مشترکات موجود و ضرورت­های زمانه حرکت کنند. در طول جنگ سرد ما شاهد شکل­گیری فرم اولیۀ اتحادیه اروپا و همگرایی میان کشورهای اروپای غربی هستیم و با توجه به شکل نظام بین­الملل در این دوره، نزدیکی میان این کشورها اجتناب­ناپذیر بوده است. پس از تحولات ناشی از پایان جنگ سرد در نظام بین­الملل و به تبع آن تحولات درون ساختاری در اتحادیه اروپا بر اساس پیمان ماستریخت، شاهد همگرایی بیشتر میان اعضا و اتخاذ تصمیماتی جهت گسترش این اتحادیه هستیم. با گسترش و تعمیق روند همگرایی در اتحادیه اروپا، نیاز به اصلاحات در ساختارها و نهادها بیش از پیش احساس گردید. یکی از مؤخرترین این پیمان­ها میان اعضای اتحادیه اروپا پیمان لیسبون می­باشد. اما این گسترش نهادی و جغرافیایی، این سؤالات جدی را مطرح می­کند که، آیا اتحادیه اروپا ظرفیت گسترش سریع در حوزه نهادی و جغرافیایی را خواهد داشت؟ آیا تصمیم­گیری و اعمال سیاست­های تحمیلی در جهت همگرایی بیشتر اعضا، در جهت نقش جهانی اتحادیه نیز خواهد بود؟ ضعف­های اتحادیه اروپا در زمینه سیاست خارجی و سیاست­های امنیتی مشترک، تا چه میزان در نقش جهانی این اتحادیه مهم خواهند بود؟ و غیره.

در کنار موارد ذکر شده باید اذعان داشت که اختلاف­نظرهای جدی میان اعضای اتحادیه اروپا به ویژه پس از گسترش اعضای آن صورت گرفته است. در قلمرو درونی اعضای اتحادیه با اختلافات و چالش­های جدی در برخی زمینه­ها از جمله، گسترش اتحادیه اروپا، سیاست دفاعی امنیتی اروپایی جدای از ناتو، قانون اساسی اروپا، مفهوم شهروند اروپایی (که شهروندان و دولت­های

اروپایی همچنان بین دو هویت ملی و فراملی در چارچوب اتحادیه اروپا، دچار نوعی سرگشتگی و آشفتگی هویتی می‌باشند)، عدم تعریف و انگاره­ای یکسان از هویت اروپایی، پیروی از سیاست­های غیرهمسان توسط اعضاء در بسیاری از بحران­ها از جمله بحران­ اقتصادی و غیره مواجه هستند. در قلمرو خارجی نیز، اختلافات در زمینه­های مختلفی چون سیاست خارجی واحد، تروریسم و ابزار مبارزه با آن، جنگ 2003 عراق، برنامۀ هسته­ای ایران و غیره زمینه را برای اختلاف­نظرهای دیگر فراهم نموده است. این در حالی است که فقدان قدرت نسبی نظامی و تکیه بر برتری در اقتصاد که بسیاری آن را قدرت نرم می­پندارند؛ نقش راهبردی اتحادیه اروپا را در آینده نظام جهانی با سؤالات و تردیدهایی مواجه ساخته است.

با این وجود نگارنده در این نوع نگاه به اتحادیه اروپا نوعی خلأ احساس می­کند. عدم توجه به ویژگی­هایی قدرت نرم اتحادیه اروپا با عنایت به ویژگی­های فرهنگی ـ هنجاری در عصر ارتباطات و جهانی­شدن می­تواند جایگاه بهتری از اتحادیه اروپا در جامعه جهانی ترسیم کند. بنابراین پاسخگویی به خلأ نگاه فرهنگی و هنجاری به اتحادیه اروپا در جامعه جهانی شاکلۀ اصلی پژوهش حاضر به حساب می­آید. بر این اساس نگارنده چارچوب تئوریک سازه­انگاری را به عنوان فوندانسیون پژوهش برگزیده است که امید دارد از این نظریه در جهت تحکیم داده­های مطالعه موردی و همچنین بالعکس از داده­های پژوهش در جهت تحکیم مفروضات نظریه بهره گیرد. علت اصلی انتخاب چنین چارچوب تئوریکی این است که، سازه­انگاری به عنوان یکی از رویکردهای نظریه عام انتقادی، مفروضه­های هستی­شناسی خردگرایی در مورد روابط بین­الملل و سیاست خارجی را به چالش می­طلبد و اصول و گزاره­های متفاوت دیگری را ارائه می­دهد. از اندیشمندان برجسته سازه­انگاری در روابط بین­الملل می‌توان به امانوئل آدلر[6]، نیکلاس اونف[7]، جان جرارد روگی[8]، الکساندر ونت[9]، استفن وارینگ[10]، میچل بارنت[11]، کاتزنستاین[12]، ویور[13]، جفری چکل[14] و آنتونی کلارک آرند[15] اشاره کرد. در نظریه سازه­انگاری، هویت­ها، هنجارها و فرهنگ نقش مهمی ‌در سیاست­های جهانی ایفا می‌کنند. در واقع طرفداران این رویکرد، هنجارها و قواعد اساس  بازی­های بین­المللی تلقی می­گردند و مانع از جهت­دهی ویژه دولت­ها می­شوند؛ بلکه منطقی عقلایی برای مقبولیت عملکرد خود فراهم می­آورند. بر اساس دیدگاه برخی نظریه­پردازان اتحادیه اروپا جایگاه ویژه­ای در نظام بین­الملل از طریق ترویج ارزش­ها و هنجارهای خاص بر عهده دارد که امروزه تحت عنوان قدرت هنجاری مطرح است. ارزش­های هنجاری مربوط به دموکراسی، هویت جمعی، دیپلماسی فعال، افزایش نقش در هنجارهای بین­المللی، احترام به حقوق بشر و ارتقای آن، احترام به حکومت قانون و غیره از جمله ویژگی­های اتحادیه اروپا هستند که می­توانند نقش مؤثری در ارتقای جایگاه اتحادیه اروپا در نظام بین­الملل ایفا نمایند. امروزه با پر رنگ­تر شدن نقش چنین عواملی در کنار سایر عوامل سنتی مانند قدرت نظامی و اقتصادی زمینه برای افزایش نقش اتحادیه اروپا در نظام بین­الملل فراهم گردیده است. پژوهش حاضر سعی دارد از دو دیدگاه سازه­انگاری هویتی (مکتب مورد توجه در ایالات متحده)؛ که به بررسی نقش هنجارها و در موارد معدودتری به نقش هویت­ها در شکل­گیری نتایج سیاست بین­الملل می‌پردازد و سازه­انگاری تفسیری (بیشتر مورد عنایت اندیشمندان اروپایی این رویکرد)؛ که در آن به بررسی نقش زبان در ساخت واقعیت اجتماعی پرداخته می­شود و همچنین به تشریح مضمون هویت دولت­ها در یک مورد خاص توجه می­شود و یا به عبارتی توجه زیادی به اولویت گفتمان در یک جامعه نشان  می­دهند؛ به بررسی نقش ارزش­ها و هنجارها در ارتقای جایگاه اتحادیه اروپا در نظام جهانی بپردازد. 

مسائلی از این دست شاکلۀ کلی پایان نامه حاضر را تشکیل می­دهد که نگارنده امیدوار است در طول تحقیق پاسخ­های مناسبی برای آنها بیابد.  بنابراین محدوده مکانی این پژوهش شامل اتحادیه اروپا می­گردد و محدوده زمانی تحقیق پس از پیمان ماستریخت (1992-1991) را شامل می­شود. لازم به ذکر است که در محدوده زمانی نگارنده سعی خواهد نمود مسائل مهم متأخرتر را با اولویت بیشتری دنبال نماید.

 ب) اهداف تحقیق:

با توجه به طرح مسأله و بیان شکل کلی پژوهش، اهداف ذیل در راستای بررسی تأثیر   ویژگی­های ارزشی و هنجاری اتحادیه اروپا بر نقش و جایگاه این اتحادیه در نظام جهانی دنبال می­شود:

 • معرفی پیشینه اتحادیه اروپا و زمینه­های شکل­گیری آن.
 • معرفی نظریۀ سازه­انگاری.
 • بررسی مفاهیم قدرت مدنی (غیرمادی)، قدرت نرم و قدرت هنجاری.
 • واکاوی نقش و تأثیر قدرت هنجاری و هویت یکسان اروپایی بر جایگاه این اتحادیه در جامعه جهانی.
 • بررسی جایگاه اتحادیه اروپا در جامعه جهانی با تأکید بر سال­های پس از 11 سپتامبر.
 • تجزیه و تحلیل سیاست­های چندپاره اعضای اتحادیه اروپا و تأثیرگذاری آن بر نقش ارزشی ـ هنجاری جهانی این اتحادیه در جامعه جهانی.

 پ) اهمیت و ارزش تحقیق:

اتحادیه اروپا به عنوان یکی از مهمترین بازیگران نظام بین­الملل مطرح است. این در حالی است که شکل­گیری اتحادیه اروپا مفهوم «دولت ـ ملت» را دچار تحول گردانید و مفهوم جدیدی را وارد علم روابط بین­الملل گردانیده است. پژوهش­های انجام شده در خصوص نقش و جایگاه اتحادیه اروپا در نظام جهانی بیشتر بر بُعد اقتصادی این اتحادیه تأکید داشته­اند در حالی که پژوهش حاضر ضمن نیم نگاهی به جایگاه اقتصادی اتحادیه بر نقش و جایگاه فرهنگی ـ هنجاری آن تکیه دارد؛ به همین علت بخشی از اهمیت و نوآوری تحقیق به این موضوع باز می­گردد. عدم پژوهشی جدی در این زمینه و خلاء پژوهشی در این راستا بر این اهمیت افزوده است که نگارنده امیدوار است به بخشی از سؤالات مهم در این زمینه پاسخ بگوید. شناخت این اتحادیه با بسیاری از این مسائل مرتبط است که بر ارزش پژوهشی تحقیق حاضر می­افزاید؛ که نگارنده امیدوار است با جمع­آوری داده­ها در این زمینه، بخشی از زوایای پنهان و خارج از ظاهر را نمایان سازد.

 ت) سؤال اصلی تحقیق:

ویژگی­های ارزشی و هنجاری اتحادیه اروپا چه تأثیری بر نقش این اتحادیه در نظام جهانی دارد؟ 

 ث) مفروضات:

پژوهش حاضر با توجه به سؤال اصلی دارای اصول مفروضی به شرح ذیل می­باشد:

 • اتحادیه اروپا متشکل از 27 عضو می­باشد که اعضای آن درصددند تا ذیل یک واحد سیاسی به نقش­پذیری در نظام جهانی بپردازند.
 • همگرایی و هویت یکسان بر انسجام اعضای اتحادیه اروپا در مسائل بین­المللی می­افزاید.
 • اختلافات اساسی میان اعضای اتحادیه اروپا به ویژه اعضای قدرتمند این اتحادیه، جایگاه این اتحادیه را در نظام جهانی تضعیف خواهد نمود.
 • اتحادیه اروپا با قابلیت­های اقتصادی بالا در پی همگرایی و انسجام بیشتر در زمینه­های سیاسی می­باشد.
 • اختلافات درونی میان اعضای قدرتمند اتحادیه اروپا زمینه را برای اختلافات میان سایر اعضاء فراهم می­آورد که بر هویت یکسان اتحادیه مؤثر است و جایگاه قدرتمند اتحادیه اروپا در نظام جهانی را با تردید مواجه می­سازد.

ج) فرضیه اصلی:

ارزش­های هنجاری مربوط به دموکراسی، هویت جمعی، دیپلماسی فعال، افزایش نقش در هنجارهای بین­المللی، احترام به حقوق بشر و ارتقای آن، احترام به حکومت قانون و غیره از جمله ویژگی­های اتحادیه اروپا هستند که نقش مؤثری در ارتقای جایگاه این اتحادیه در جامعه بین­الملل ایفا می­نمایند.

چ) متغیرهای پژوهش:

 1. متغیر مستقل:

 ویژگی­های ارزشی و هنجاری اتحادیه اروپا

 1. متغیر وابسته:

جایگاه هنجاری اتحادیه اروپا در نظام جهانی

 1. متغیر کنترل:

منافع ملی اعضای اتحادیه اروپا

 

ح) تعریف مفاهیم:

1) اتحادیه اروپا: ایده اروپای واحد موضوع دیرینی در تفکر سیاسی اروپا بوده است. اتحادیه اروپا یک اتحادیه اقتصادی و سیاسی متشکل از 27 کشور اروپایی است. منشأ اتحادیه اروپا به جامعه اقتصادی اروپا (بازار مشترک)، جامعه ذغال سنگ و فولاد (پیمان پاریس 18 آوریل 1951) و توافقنامه رم که در مارس 1957 بین شش کشور آلمان، بلژیک، فرانسه، ایتالیا، لوکزامبورگ و هلند شکل گرفت، باز می‌گردد. پس از شکل گیری ابتدایی این اتحادیه، با اضافه شدن اعضای جدید، اتحادیه اروپا طی 5 دهه بزرگ‌تر شده است. اعضای این اتحادیه در دسامبر 1991، برای بررسی پیمان ماستریخت، در جهت ایجاد چارچوبی قانونی برای اتحادیه با یکدیگر ملاقات کردند. به عبارتی روند سیر تکاملی اتحادیه اروپا مبتنی بر سیری تاریخی است که در آن پیمان‏ها و معاهدات نقش ویژه‏ای را ایفا می‏نمایند، پیمان‏هایی که هر کدام قدم بزرگی در جهت آرمان اروپای متحدتر محسوب می‏شود و سقوط دیوار برلین و اتحاد آلمان شرقی و غربی، نقطه شروع برای رسیدن به «اتحادیه اروپا» بود. پیمان ماستریخت، پیمان شنگن، معاهده آمستردام، اجلاس نیس و پیمان لیسبون از جمله اقدامات مهم اروپائیان در زمینه‏های مختلف برای رسیدن به اروپایی واحد است. در کل طی چند سال گذشته جریان‏های همسو و ناهمسویی با فرآیند همگرایی اروپایی در عرصه سیاست­های داخلی کشورهای عضو صورت پذیرفته است. ورود ده کشور جدید در سال 2004 و دو کشور دیگر در سال 2007 به اتحادیه اروپا، موجب شده است تا سیاست خارجی مشترک اتحادیه با چالش جدی مواجه شود، بدین معنا که اعضای جدید به آمریکا و ناتو نگرش متفاوت از سایر اعضای اتحادیه اروپا دارند.

2) جامعه بین­الملل: جامعه بین­الملل متشکل از واحدهای سیاسی و بازیگران دولتی و غیردولتی است که در کنش و واکنش مستقیم و غیرمستقیم با یکدیگر قرار دارند که تغییر و تحول در جایگاه بازیگران بر سایر بازیگران تأثیر می­گذارد. در جامعه بین­الملل، ارزش­ها و هنجارها (قدرت نرم) به اندازۀ جنبه­های مادی قدرت (قدرت سخت) دارای اهمیت است.

تعداد صفحه :148

قیمت : 14000تومان

بلافاصله پس از پرداخت ، لینک دانلود پایان نامه به شما نشان داده می شود

و در ضمن فایل خریداری شده به ایمیل شما ارسال می شود.

پشتیبانی سایت :        09309714541 (فقط پیامک)        serderehi@gmail.com

در صورتی که مشکلی با پرداخت آنلاین دارید می توانید مبلغ مورد نظر برای هر فایل را کارت به کارت کرده و فایل درخواستی و اطلاعات واریز را به ایمیل ما ارسال کنید تا فایل را از طریق ایمیل دریافت کنید.

--  -- --

مطالب مشابه را هم ببینید

فایل مورد نظر خودتان را پیدا نکردید ؟ نگران نباشید . این صفحه را نبندید ! سایت ما حاوی حجم عظیمی از پایان نامه های دانشگاهی است. مطالب مشابه را هم ببینید. برای یافتن فایل مورد نظر کافیست از قسمت جستجو استفاده کنید. یا از منوی بالای سایت رشته مورد نظر خود را انتخاب کنید و همه فایل های رشته خودتان را ببینید