دانلود پایان نامه ارشد : بررسی چالش‌ها، تغییرات و رضایت زناشویی زنان در انتقال به مرحله والدینی

دانلود متن کامل پایان نامه مقطع کارشناسی ارشد رشته روانشناسی 

گرایش : مشاوره خانواده

عنوان : بررسی چالش‌ها، تغییرات و رضایت زناشویی زنان در انتقال به مرحله والدینی

دانشگاه علامه طباطبایی 
بررسی چالش‌ها، تغییرات و رضایت زناشویی زنان در انتقال به مرحله والدینیدانشگاه علامه طباطبایی

جهت اخذ درجه کارشناسی ارشد در رشته مشاوره خانواده

 به راهنمایی:

دکتر معصومه اسمعیلی

مشاور:

دکتر ناصر یوسفی

داور:

دکتر آسیه شریعتمدار

برای رعایت حریم خصوصی نام نگارنده پایان نامه درج نمی شود

(در فایل دانلودی نام نویسنده موجود است)

تکه هایی از متن پایان نامه به عنوان نمونه :

(ممکن است هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

چکیده:

مقدمه: تولد یک کودک تغییر چشمگیری در سیستم خانواده به وجود می‌آورد و باعث تنظیم مجدد سیستم خانواده می‌شود، زوج‌ها به والدین تبدیل می‌شوند. والدین نقش‌های تازه ایی را تجربه می‌کنند. تولد نوزاد هر دو والد را به صورت فردی و جداگانه و همچنین ارتباط زناشویی آن‌ها را تحت تأثیر قرار می‌دهد. بسیاری از والدین لذت و شادی را در نوزادشان می‌یابند اما در همین زمان آن‌ها با چالش های معنی دار و مهمی مرتبط با مراقبت از نوزاد روبرو می‌شوند.

هدف تحقیق: زنان در انتقال به مرحله والدینی چه چالش‌ها و تغییراتی را تجربه می‌کنند، و رضایت زناشویی زنان در انتقال به مرحله والدینی چگونه است؟

روش پژوهش: در این پژوهش از روش مصاحبه های عمیق نیمه ساختار یافته با 30 زن  استفاده شد. جامعه تحقیق زنان نخست زا شهر تهران بود که نمونه گیری به صورت هدفمند ملاکی از بین زنان نخست زا که دامنه سنی نوزادان آنها تا 36 ماهگی بود و به درمانگاه زینب بختیاری منطقه 15 تهران مراجعه کرده بودند، انتخاب شد. روش پژوهش نظریه داده بنیاد بود.

نتیجه گیری: این پژوهش نشان داد که زنان ایرانی در انتقال به مرحله والدینی تجارب مثبت و منفی داشتند.و همگی چالش‌ها و مشکلاتی را توصیف کردند که در ارتباط با بارداری و مراقبت از نوزاد بود. هویت  و اضافه بار نقش، درگیری زیاد با نقش، غرق شدن در نقش و تعارض نقش از عمده‌ترین چالش‌ها و تغییرات زنان در انتقال  به مرحله والدینی بود.این موارد لاجرم بر رضایت زناشویی آنها تأثیر می‌گذاشت. 17 نفر از شرکت کنندگان داستان‌هایی از نزدیک‌تر شدن به همسرانشان و رسیدن به سطح جدیدی از پختگی در روابطشان بیان می‌کردند و 3نفر از زنان تغییری در رضایت زناشویی خود ذکر نکردندو 3نفر بحران شدید و 7نفر بحران متوسط و کاهش کوتاه مدت در رضایت زناشویی را گزارش کردند. در حالی که انتقال به مرحله  والدینی  زوج‌ها را به چالش می‌طلبید. ولی  این به معنای آسیب به رضایت زناشویی در همه زنان نبود.

کلمات کلیدی:رضایت زناشویی، انتقال به مرحله  والدینی، چالش‌ها و تغییرات

 فهرست

چکیده: ث‌

فصل اول. 1

بیان مسئله. 3

ضرورت و اهمیت.. 7

سئول‌ها پژوهش… 9

تعریف نظری و عملی مفاهیم. 10

فصل دوم. 13

مقدمه. 14

تئوری سیستم‌های خانواده 16

عوامل تمایز مراحل رشد خانواده 19

نقش‌های والدینی.. 24

رضایت زناشویی در انتقال به مرحله  والدینی.. 25

چالش‌ها برای زوج‌ها بعد از تولد فرزند. 30

روابط پدر و مادر 30

تأثیر بر فرد. 33

تعارض و افسردگی.. 35

خستگی.. 38

اوقات فراغت و مصاحبت.. 39

تقسیم کار و دیدگاه‌های جنسیتی.. 41

هویت و اضافه بار نقش… 47

صمیمیت هیجانی و جنسی.. 49

مذهب و معنویت.. 53

   فصل سوم  .……58

مقدمه. 59

جامعه پژوهش… 59

نمونه گیری.. 59

نظریه داده بنیاد. 61

دلیل انتخاب روش نظریه سازی از داده ها 63

اعتبار 65

اعتماد پذیری.. 65

شیوه جمع آوری داده ها 66

تحلیل داده ها 67

4-فصل چهارم  …..70

مقدمه. 71

فصل پنجم…..92

بحث و نتیجه گیری.. 93

پیشنهادات: 118

محدودیت‌ها 118

پیشنهادهایی برای درمانگران. 118

فهرست منابع فارسی.. 120

چکیده انگلیسی.. 126

مقدمه

خانواده، واحد اولیه تشکیل جامعه است. خانواده های بهنجار که اعضاء آن‌ها ارتباط مسئولانه و منطقی با یکدیگر دارند، جامعه بهنجار و سعادتمند را بنا می‌کنند و در جامعه نیکبخت، زمینه برای ایجاد و رشد و تکامل خانواده های آگاه، متعادل و رو به تعالی بیشتر فراهم می‌گردد (جمعی از مولفان،1389).

پژوهشگران بر این نکته تاکید می‌ورزند که هر خانواده در محیط تغییر به سر می‌برد و مراحل انتقال اصلی، مراحلی کلی و جهان شمول هستند. اینکه خانواده تا چه اندازه به سلامت از یک مرحله به مرحله ای دیگر وارد می‌شود، تأثیر بسزایی بر توانایی آن خانواده در اجرای تکالیف مراحل بعدی خواهد داشت (کار[1]، 2012).

برخی از پژوهشگران نیز بر این نکته تاکید ورزیده و معتقد هستند، هر مرحله رشد و تحول خانواده به اجرای تکالیف خانوادگی خاصی وابسته است، اگر قسمتی از این تکالیف، ناقص، سرکوب، یا مختل باشد، تحول خانواده به تا خیر می‌افتد یا با حالت تعلیق مواجه می‌گردد و این مشکلات به مرحله بعد انتقال می‌یابد (گلادینگ،2002).

یکی از این تکالیف، ورود به مرحله والدینی است که از مهم‌ترین و در عین حال دشوارترین وظایفی است که بیشتر افراد بالغ در طول دوران زندگی خود تجربه می‌کنند و این تکلیف مستلزم اتخاذ یک نقش جدید در زندگی است که تا این زمان زوجین، هیچ‌گاه چنین تجربه‌ای نداشته‌اند و لازم است برای این تغییرات و ایفای نقش جدید، آمادگی داشته و با آن سازگار شوند. به عنوان مثال تغییرات بدنی که در طی حاملگی اتفاق می‌افتد و یا مهم‌تر از آن تغییرات هیجانی و روانی که با تولد فرزند ارتباط دارد ممکن است برای والدین مثبت و هیجان‌آور یا مشکل‌آفرین باشد (جمعی از مولفان، 1389).

بنابراین انتقال به مرحله والدینی عموما زمان سختی برای زوج‌ها خواهد بود. مادران اغلب از میزان دردی که در هفته های بعد از تولد نوزاد تجربه می‌کنند، متحیر می‌شوند و زوج‌ها مجبورند به سرعت با تغییر بزرگ در زندگی و مسئولیت‌هایشان سازگار شوند. هر دو والد تغییرات مهم و معنا داری در زندگی‌شان تجربه می‌کنند.

کاکس و همکاران[2] (1999 )، اشاره کردند، تولد یک کودک تغییر چشمگیری در سیستم خانواده به وجود می‌آورد و باعث تنظیم مجدد سیستم خانواده می‌شود، زوج‌ها به والدین تبدیل می‌شوند. والدین نقش‌های تازه ایی را تجربه می‌کنند. تولد نوزاد هر دو والد را به صورت فردی و جداگانه و همچنین ارتباط زناشویی آن‌ها را تحت تأثیر قرار می‌دهد. بسیاری از والدین لذت و شادی را در نوزادشان می‌یابند اما در همین زمان آن‌ها با چالش های معنی دار و مهمی مرتبط با مراقبت از نوزاد روبرو می‌شود (پیسی[3]، 2000).

با توجه به مطالب ذکر شده این پژوهش درصدد است که تغییرات، و رضایت زناشویی زنان را در انتقال به مرحله والدینی در ایران بررسی کند.

بیان مسئله

یکی از رخدادهای مهم زندگی والد شدن است زیرا که مستلزم تغییرات و بازسازی روابط زوج‌ها خواهد بود. تولد نخستین کودک به عنوان زمانی برای شادی و هیجان در نظر گرفته می‌شود. ولی این موضوع می‌تواند یک موهبت پیچیده باشد زیرا انتقال به مرحله  والدینی به نوعی همراه با تقاضاهای کاری سنگین، خستگی و سردر گمی در مورد نقش‌های والدینی و روابط است (گجردگین و سنتر[4]،2005). بسیاری از والدین لذت و شادی را در نوزادشان پیدا می‌کنند (گاتمن و نوتاریوس[5]، 2002) ولی در عین حال با چالش‌های مهمی مثل تقاضای مراقبت از نوزاد مواجه می‌شوند. به علاوه تولد نخستین کودک مستلزم سازگاری زیاد در زندگی زوج‌ها خواهد بود که شامل تغییر در سبک زندگی، اولویت‌ها و روابطشان است (پیسی[6]، 2004).

این تغییرات عمده زندگی می‌توانند استرس زا باشند. والدین با افزایش تقاضاهای جدید در زندگی‌شان، همراه با از دست دادن حمایت‌های محیطی از جانب دوستان و همکاران روبرو می‌شوند. از جمله جنبه‌هایی که بسیاری از زوج‌ها ذکر می‌کنند و سبک زندگی آن‌ها را به طور کلی تغییر می‌دهد. شامل تمرکز طاقت فرسا بر کودک، افزایش نیاز برای سازماندهی، نداشتن زمان کافی برای با یکدیگر بودن و نداشتن فعالیت‌ها و تغییر سبک زندگی سابق، کمبود خواب در ماه‌های اول و مشکلات مالی که تعدادی از زوج‌ها به عنوان چالش توصیف می‌کنند(کوان و کوان،2000). همچنین، زوج‌ها ممکن است با تغییر در دیدگاه‌هایشان در مورد خود مواجه شوند. در طی انتقال  به مرحله والدینی، کاهش اعتماد به نفس برای مادران جوان در طول حاملگی و شش ماه بعد از تولد و برای پدران شش ماه تا هجده ماه پس از تولد ، قبل از بازگشت به خط پایه اتفاق می‌افتد(کوان و کوان[7]، 2000). این تغییر در اعتماد به نفس و هویت ممکن است به احساس افسردگی که گاهی اوقات پدر و مادر تجربه می‌کنند منجر شود.

مطالعات متعددی نیز کاهش رضایت زناشویی را در دوران گذار به والدینی نشان می‌دهند (بلسکی،1990؛ کوان و کوان، 1998؛ گاتمن و نوتاریوس،2002). این مطالعات نشان می‌دهند که گذار به والدینی اغلب سبب کاهش در رضایت زناشویی می‌شود (مک درمید، هیوستن و مک هال[8]،1990؛ لارنس، کاب، راتمن و راتمن[9]،2008)؛ و این نتایج در اقوام و فرهنگ‌هایی مختلف تکرار شده است. (لو[10]،2006).

کوان و کوان[11] (2003)  دریافتند که 45٪ از مردان و 58٪ از زنان کاهش رضایت بین بارداری و هشت ماه بعد از زایمان را تجربه کردند.

گاتمن و رایور (2002) دریافتند که حدود 67٪ از زوج‌ها در نمونه‌هایشان افت در رضایت در مرحله گذار را تجربه کردند. هرچند، این کاهش در درجه اول در مادران تجربه شد.

همجنین  عدم تعادل بین تقسیم وظایف کاری بعد از تولد بچه ممکن است بر عملکرد زن و شوهر تأثیر بگذارد (کوان و کوان،2000). به طور خاص‌تر، انتظارات برآورده شده یا برآورده نشده مادران در مورد دخالت پدر در مراقبت از کودک با میزان رضایت از رابطه هر دو زوج مرتبط است (کوان و کوان،2000).

داس، رادس، استنلی و مارکمن[12]( 2009) در پژوهشی نشان دادند .مادران کاهش رضایت در ارتباط، شدید شدن مشکل، تضعیف در مدیریت تعارضات، ارتباطات منفی، کاهش صمیمیت در ارتباط را بعد از تولد فرزند تجربه می کنند.

با این حال، یافته های مهم در میان مطالعات این است که تعداد قابل توجهی از والدین نیز تغییرات در رضایت را در طول دوره گذار تجربه نمی‌کنند و برخی زوج‌ها حتی افزایش رضایت را تجربه می‌کنند (بلسکی و رووین،1990).آنها به این نتیجه رسیدند که والدین 10درصد کاهش سریع در رضایت زناشویی،34 درصد کاهش یکنواخت،35 درصد بدون تغییر و21 درصد افزایش در رضایت زناشویی را تجربه می کنند.وسیاری از زنان کاهش در رضایت زناشویی را گزارش نکردند.

پژوهش فرا تحلیلی تونگ و کمپل و فاستر[13](2003) نشان دادکه زنان نسبت به مردان کاهش بیشتری در رضایت زناشویی در انتقال به مرحله  والدینی تجربه می کنند.

اکثریت مطالعات طولی در مورد انتقال به مرحله والدینی کاهش اندک در رضایت زناشویی را گزارش کرده اند(کلور[14]،2010). این مطالعات در کشورهایی مثل آلمان(انگفر[15]،1985)، هلند(کلور و جانسون[16]،2007)، انگلستان(موس، بلند، فاکسمن، اون[17]، 1986) انجام گرفته است

مطالعه هاستون و ونجلیست[18](1995) نشان داد بین رضایت زناشویی زوج های صاحب فرزند و بدون فرزند تفاوتی وجود ندارد.

دیو و ویل کوکس[19](2011) گزارش کردند که کاهش در رضایت زناشویی برای تمام مادران جدید اتفاق نمی افتد و برخی از آنها رضایت زناشویی شان ثابت می ماند و حتی افزایش نیز می یابد.

با نگاهی به ادبیات موضوع شاهد نوعی سردرگمی و تناقض در یافته های مطالعات هستیم و این امر می تواند ناشی از پیچیده بودن انتقال به مرحله  والدینی برای زوج ها باشد. تمامی این مطالعات در رابطه با زوج ها و زنان فرهنگ های غربی و آمریکایی انجام گرفته است و تعمیم نتایج آن به زوج ها و زنان ایرانی خالی از اشکال نیست. به همین جهت این انگیزه برای محقق ایجاد شد که براستی گذر به مرحله والدینی برای زنان در ایران با توجه به فرهنگ ایرانی اسلامی و اهمیت و تاکید نقش مادری و پرورش فرزند در استحکام خانواده چگونه است. همچنین با توجه به آموزه هاى دین اسلام فرزندان می‌توانند تأثیرات مثبت و سازنده در زندگى والدین داشته باشند. از نظر اسلام، فرزندان از ارکان مهم خانواده محسوب می‌شوند. در کلمات و سیره ائمه (علیهم السلام) نگرش مثبت نسبت به فرزند وجود دارد. در روایات به فرزند آوری توصیه جدى شده است. در برخى تعابیر آمده است که فرزند داشتن مایه خوشبختى خانواده است و از سعادت افراد این است که فرزند یا فرزندانى داشته باشند که در اخلاق و رفتار و شکل ظاهرى شبیه آن‌ها باشند «من سعاده الرجل أن یکون له الولد یعرف فیه شبهه وخلقه وخلقه وشمائله» (وسائل الشیعه، جلد 21، صفحه، 356). بنابراین نمی توان نتایجی را که در سایر کشورها و فرهنگ ها انجام گرفته است را به زنان ایرانی تعمیم داد. و همچنین بسیاری از پژوهش‌های موجود در حوزه انتقال به مرحله  والدینی از روش‌های کمی و آماری استفاده کرده‌اند، ولی منجر به توصیفات عمیق و غنی در این زمینه نگردیده‌اند. پس برای شناخت بیشتر تجارب زنان و تکمیل پژوهش‌های کمی قبلی، روش پژوهش کیفی استفاده شد تا از این طریق ادراکات زنان از نقش‌های جدید والدینی و چالش‌های رضایت زناشویی در این فصل از زندگی مشخص شوند. همچنین تاکنون هیچ‌گونه مطالعه ای که به بررسی چالش‌ها، تغییرات و رضایت زناشویی زنان در دوره انتقال به مرحله  والدینی که با توجه به فرهنگ ایرانی و اسلامی باشد، صورت نگرفته است. این پژوهش به دنبال بررسی این نکته است که از دیدگاه مادران ایرانی چه چالش‌ها و تغییراتی در این مرحله وجود دارد؟ و رضایت زناشویی آن‌ها در این دوره چگونه است؟

تعداد صفحه :125

قیمت : 14000تومان

بلافاصله پس از پرداخت ، لینک دانلود پایان نامه به شما نشان داده می شود

و در ضمن فایل خریداری شده به ایمیل شما ارسال می شود.

پشتیبانی سایت :        09309714541 (فقط پیامک)        serderehi@gmail.com

در صورتی که مشکلی با پرداخت آنلاین دارید می توانید مبلغ مورد نظر برای هر فایل را کارت به کارت کرده و فایل درخواستی و اطلاعات واریز را به ایمیل ما ارسال کنید تا فایل را از طریق ایمیل دریافت کنید.

--  -- --

مطالب مشابه را هم ببینید

فایل مورد نظر خودتان را پیدا نکردید ؟ نگران نباشید . این صفحه را نبندید ! سایت ما حاوی حجم عظیمی از پایان نامه های دانشگاهی است. مطالب مشابه را هم ببینید. برای یافتن فایل مورد نظر کافیست از قسمت جستجو استفاده کنید. یا از منوی بالای سایت رشته مورد نظر خود را انتخاب کنید و همه فایل های رشته خودتان را ببینید