دانلود پایان نامه : بررسی موسسات مدنی، اصناف و طبقات اجتماعی در استان مازندران

دانلود متن کامل پایان نامه بررسی موسسات مدنی، اصناف و طبقات اجتماعی در استان مازندران

تکه هایی از متن پایان نامه به عنوان نمونه :

فصل اول

کلیات

 

 

 

1-1  مقدمه:

موضوع این پژوهش نگاهی به مولفه های موسسه های مدنی، اصناف صنفی و طبقات اجتماعی می باشد.

عظیم ترین قشر جوامع ایرانی را از گذشته های دور تاکنون را طبقه کشاورز تشکیل می دهند و مهمترین و موثرترین فعالیت های اقتصادی را همیشه کشاورزان برعهده داشتند. تامین خوراک و سایر طبقات با انسان بود. و مالیات و سایر عوارض به حکومت ها را مسقیماً به عده داشتند. با اینکه از زمین حیات می یافتند و با تامین ارزاق عمومی زندگی را به جامعه بشری ارزانی می داشتند. اما هیچ گاه صاحب زمین نبودند. پس از اینکه چهره اقوام ایرانی به دنبال کوچ اروپاییان دامدار به سرزمین ایران در آمیختگی مهاجران با فرهنگ و نژاد بومی شکل گرفت. از همان آغاز ورود آریاییان و برخورد انسان با تمدن بومی، خاصه به روزگار مادها زوال یافت. و بجای آن شاه، دولت متمرکز و مقتدر متعدد، بازار ، پیشه وران بازرگانی و روابط پولی خاصه بردگی پدیدار شد.

فئودالیسم و تیولداری و اشرافیت حاصل ارزان به نظام کاست تبدیل شد که متحرک طبقاتی را از جامعه ایرانی سلب نمود. نکته باریک در تکامل مدنی جامعه ایرانی آن است که هر چند این پدیده ها به دنبال هم در چرخه ای معقول شکل گرفتند. اما حکومت جهانی ایرانیان در این ایام مانع آن شد که آثار نظام گذشته اقتصادی در برابر شکل جدید آن کاملاً محو شد. (علی اصغر یوسفی نیا، 1383، ص 56) دهگانان ایرانی. واژه دهگان در گذشته های پیش از سقوط حکومت ساسانی قرون اولیه اسلامی، برخلاف امروز به معنی روستاییان خرده صاحب نبود بلکه به اشراف زمین دار اطلاق می شده است.

با آن که پیشه وران و صنعتگران بعد از کشاورزان مفیدترین لایه اجتماعی را از دیرباز تشکیل می دادند. متاسفانه در منابع و آثار تاریخی کمتر از مقام و موقعیت اجتماعی پرثمر آنان سخن به میان آمده است. پس از رواج اسلام این نوع مشاغل شکل گرفت.

شهرها به سه بخش مسکن شهر، فضاهای مسکونی ، خانه اشراف، بازرگانان  سواد شهر شامل تعدادی روستا که جنبه کشاورزی داشت . حومه شهر منطقه ای که بعدها روستا یا ده نام گرفت . پیش از ساسانیان شهرهای ایران جایگاهی برای داد و ستد برخی از کالاها وجود داشت. در روزگار ساسانیان به سبب گسترش بازرگانی داخلی توسعه شهرها و شهرنشینی بازارها پا به عرصه نهاد. اهمیت بازار در سازمان اجتماعی سبب پیدایی شغل ریاست بازار گشت.

 

1-2- بیان مساله

نهاد مدنی به نهادهایی در راستای ایجاد قابلیت در راستای توسعه سیاسی فرهنگی و اجتماعی در یک کشور گفته می شود.

مشخصه اصلی نهاد های مدنی، غیردولتی بودن آنان و عدم وابستگی تشکیلاتی و مالی به حاکمیت سیاسی و ارگان های دولتی کشوراست. نهادهای مدنی را می توان به دو دستهٔ احزاب و انجمن های صنفی دسته بندی کرد.

صنف یا رسته انجمنی است که از سوی گروهی از افراد دارای یک حرفه و پیشه تشکیل می‌شود تا، از این راه به بهبود کیفیت و بالابردن سطح کیفی مجموعه واحدها، در کنار تعیین تدابیری برای مقابله با تخلفات، و همچنین انجام وظیفه اطلاع‌رسانی درباره اتفاقات حوزه‌های مرتبط با صنف موردنظر، یاری رساند. یکی از ویژگیهای اساسی بازارها، تشکل بازاریان در انجمنهای صنفی، یعنی «اصناف» بوده‌است. این انجمنها اصولاً به صاحبان حرفه‌ها تشکل می‌بخشند و دارای وظایف اجتماعی وسیعی نیز هستند.

واژه صنف را به سه صورت جمع می‌بندند: صنف‌ها، اصناف، صنوف.

 

توزیع کالاها از جمله اصلی‌ترین مسئولیت‌هایی است که به‌عهده اصناف می‌باشد. دسترسی به آمار اصناف ایران از طریق سایت دبیرخانه هیات عالی نظارت بر سازمان‌های صنفی امکان‌پذیر است.

مسئله اصلی این پژوهش بررسی اصناف و سازمانهای مدنی استان مازندران است.

 

 

 

1-3- اهمیت و ضرورت تحقیق:

اهمیت این تحقیق در این است که بدانیم در طول دوران های تاریخ طبقات و اصناف به چه صورت بوده اند و تا به امروز چه تحولاتی پشت سر گذاشته شده است. و مقایسه کردن طبقات و اصناف در گذشته و امروز کمک می کند تا بفهمیم که طبقات و اصناف و موسسه های مدنی در گذشته چگونه بوده اند امروزه چگونه اند.

در دوره صوفیه به علت رونق اقتصادی کشور و رشد شهرنشینی ، بر شمار اصناف و کار و کوشش آنها افزوده شد. منابع و مآخذ تاریخی مربوط به این دوره پیش از آثارش از آن از انجمن های صنفی پیشه وران سخن می گویند. و این به دلیل اهمیتی بود که به پیشه وران در این دوره نامند. انجمن های صنفی از نظر دستگاه حکومت وسیله مناسبی بودند تا سازمان گردآوری مالیات و بیکاری بتواند با پیشه وران شهری روبه رو شود. و به آسانی وظیفه اش را انجام دهد. چنانچه سلسله مراتب مذکور از کلانتر آغاز می شود و از طریق تقیب الملک و ریش سفیدان با کدخدایان اصنافه به استادان صنف منتهی می شود.

انجمن صنفی مجموعه ای بود از استادان هر صنف که پرداخت کننده مالیات و عوارض بودند. (روزنامه دنیای اقتصاد، شماره 3313 ، ص 30. تاریخ و اقتصاد).

تشکل های مردمی در ایران دارای سوابق دیرینه ای هستند. در واقع از زمانی که زندگی اجتماعی انسان ها در روستاها و سپس در شهرها شکل گرفت و نیاز به یاری گری مطرح شد و کمک توانمندان به ناتوانان در اشکال فردی و گروهی شکل گرفت و نهادینه شد. سازمانهای مردم نهاد با اراده دولت ما تاسیس نشده و توسط دولتها مدیریت نمی شود. (نجمه خاتون خانجانی، زطری بدبینی و … ، 1390، ص 111).

 

1-4- اهداف تحقیق:

بررسی کردن موسسه ها، طبقات و اصناف محلی در مازندران از زمان های گذشته و دوران های تاریخی و مقایسه آن با طبقات و موسسه ها و اصناف در امروزه و تحولاتی که شکل گرفته.

برخی از خاورشناسان شوری منشاء انجمن های صنعتی در شهرهای ایرانی را به دوره ساسانیان می رسانند. برخی دیگر از خاروشناسان منشاء انجمن های صنفی اسلامی را در فرقه های درویشان و صفویان با صنف ها غازیان جستجو می کنند. مثلاً ماسینیون  بر آن است که تاریخ اصناف با جنبش کرامتیه ارتباط نزدیک دارد. این جنبش یک شورش بزرگ اجتماعی، سیاسی، مذهبی بود که جهان اسلام را در قرن سوم تا ششم فرا گرفت. کرامتیان یک اجتماع بزرگ ماسونی پدید آوردند. که در میان بازرگانان و پیشه وران گسترش یافت و موجب پیدایش و گسترش سازمان های صنفی شد. و هر صنف یک طبقه را تشکیل داد و افرادی که در یک صنف بودند در یک طبقه اجتماعی نیز قرار می گرفتند (روزنامه دنیای اقتصاد، ص 30، تاریخ، اقتصاد).

(ممکن است هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

تعداد صفحه : 77

قیمت : 14000تومان

بلافاصله پس از پرداخت ، لینک دانلود پایان نامه به شما نشان داده می شود

و در ضمن فایل خریداری شده به ایمیل شما ارسال می شود.

پشتیبانی سایت :        09309714541 (فقط پیامک)        serderehi@gmail.com

در صورتی که مشکلی با پرداخت آنلاین دارید می توانید مبلغ مورد نظر برای هر فایل را کارت به کارت کرده و فایل درخواستی و اطلاعات واریز را به ایمیل ما ارسال کنید تا فایل را از طریق ایمیل دریافت کنید.

--  -- --

مطالب مشابه را هم ببینید

فایل مورد نظر خودتان را پیدا نکردید ؟ نگران نباشید . این صفحه را نبندید ! سایت ما حاوی حجم عظیمی از پایان نامه های دانشگاهی است. مطالب مشابه را هم ببینید. برای یافتن فایل مورد نظر کافیست از قسمت جستجو استفاده کنید. یا از منوی بالای سایت رشته مورد نظر خود را انتخاب کنید و همه فایل های رشته خودتان را ببینید