دانلود پایان نامه کارشناسی ارشد:مبانی حقوقی دخالت دولت در قراردادهای بیمه

متن کامل پایان نامه مقطع کارشناسی ارشد

عنوان : مبانی حقوقی دخالت دولت در قراردادهای بیمه

پایان نامه مقطع کارشناسی ارشد

عنوان :مبانی حقوقی دخالت دولت در قراردادهای بیمه 

برای رعایت حریم خصوصی نام نگارنده پایان نامه درج نمی شود

(در فایل دانلودی نام نویسنده موجود است)

تکه هایی از متن پایان نامه به عنوان نمونه :

(ممکن است هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

بیان مساله

 

یکی از مهمترین انواع قراردادها در نظام حقوقی هر کشور قراردادهای بیمه می باشند. امروزه این مسئله به طور جدی مطرح شده است که آیا بیمه در زمره قراردادهای خصوصی یا قرارادهای عمومی محسوب می شوند. در پاسخ به این سوال باید گفت که در نظام حقوقی و اقتصادی برخی از کشورها بیمه به عنوان یکی از عقود حقوق خصوصی به رسمیت شناخته شده زیرا دخالت های دولت در این عقد به نسبت کم بوده است. این مسئله البته با ظهور دولتهای مدرن دچار تحولات اساسی شده است. تحولات را می توان از این منظر مورد ارزیابی قرار داد که بیمه بر خلاف گذشته شکل خصوصی خود را از دست داده است. در واقع در دوره ای از تاریخ اقتصادهای سوسیالیستی و کمونیستی دخالت وسیع دولت را در قراردادها مورد قبول قرار داده اند. اما با فروپاشی کمونیسم بیمه نیز تحولاتی اساسی یافت بدین ترتیب که در بسیاری از کشورها به سمت خصوصی سازی پیش رفت ولی همواره دخالت از طریق سیاست گذاری شکل می گیرد. در این پایان نامه نگارنده به تحلیل موضوع در پرتو نظام حقوقی ایران خواهد پرداخت.

سوالات اصلی

1-مبانی حقوقی دخالت دولت در قراردادهای بیمه با توجه به خصوصی شدن بیشتر بیمه ها چیست؟

2-در نظام حقوقی ایران بیمه از چه سازوکاری در زمینه دخالت دولت تبعیت می کند؟

سوالات فرعی

1-مبانی حقوقی دخالت دولت در قراردادها در عقد بیمه بیشتر از چه سازوکاری پیروی کرده است؟

2-با ظهور انقلاب چه تحولاتی در زمینه دخالت دولت در قرارداد بیمه حاصل شده است؟

فرضیه های اصلی

1-دخالت دولت در قراردادهای بیمه از حیث مبنایی با اصل حفظ مصالح عمومی و تامین اهدف حکومت سازگاری دارد.

2-در نظام حقوقی ایران از سازوکارهای قانونی و قراردادی برای دخالت دولت در نظام بیمه ای استفاده شده است.

 

فرضیه های فرعی

1-دخالت دولت بیشتر از سازوکار قراردادی تبعیت می کند.

2-با ظهور انقلاب اسلامی قراردادهای بیمه بیشتر و در عمل به سمت دولتی شدن پیش رفته اند.

سوابق مربوط

تحقیقات نه چندان وسیعی در قالب کتاب،مقاله و رساله کارشناسی ارشد و دکتری در مورد دخالت دولت در قراردادهای بیمه انجام شده است. در ذیل به منابعی اشاره خواهد شد که به طور کلی می توان به موارد زیر اشاره کرد.

روش شناسی تحقیق

روش گردآوری اطّلاعات این تحقیق،از نوع «کتابخانه ای»بوده و نهایت تلاشمان بر این خواهد بود که حتّی الامکان از آثار و تألیفات به روز متخصصین مربوط به موضوع اعمّ از کتاب ها،مقالات و پایان نامه های دانشگاهی بهره ببریم.

فصل اول-کلیات و مفاهیم بنیادین

بخش اول- تعاریف و مفاهیم راجع به بیمه

گفتار اول-معنی لغوی بیمه

در باره ریشه یابی واژه بیمه دیدگاه‌های متفاوتی وجود دارد. اما در فرهنگ معین آمده است که برخی بر این باورند این واژه از زبان هندی و از واژه «بیما» گرفته شده است و ریشه سانسکریت دارد که با واژه بیم در زبان فارسی هم ریشه است.[1] نظر برخی دیگر این است که بیمه ترجمه واژه روسی «استراخووانی» به معنای ضدنگرانی و ترس است. عده‌ای از مؤلفان نیز واژه بیمه را واژه‌ای پارسی می‌دانند و به استناد کتاب «مسالک و ممالک»ابواسحاق ابراهیم اصطخری می‌گویند که بیمه نام شهری در دیار طبرستان و دیلم بوده است. اما به هر شکل ریشه واژه بیمه هر چه باشد، معنا، مفهوم، و مکانیسم مشارکتی و فنی آن یکی است و منظور پوشش گروهی سازمان یافته‌ای است که برای رویارویی با پیامد خطرها و آسیب‌ها، ایجاد آرامش خاطر و همچنین تعادل در زندگی اقتصادی و اجتماعی انسان‌ها پدیدار شده است.[2]

واژه بیمه که در زبان انگلیسی برای آن معادل insurance را به کار برده‌اند،[3] معلوم نیست از چه تاریخی مصطلح شده و غرض از استعمال آن چه بوده است. لغت شناسان معتقدند که واژه‌های انگلیسی وفرانسه با معادل لاتین آن که هر سه به معنای اطمینان می‌باشندگرفته شده و علاوه بر عقد بیمه در معانی تضمین، تأمین، اعتماد یا اطمینان به کار رفته است. اما به نظر می‌رسد که ریشه اصلی همان «بیم» است زیرا عامل اساسی انعقاد عقد بیمه، ترس و گریز از خطر است و به علت همین ترس و به منظور حصول تأمین، عقد بیمه وقوع می‌یابد.

گفتار دوم-تعریف عقد بیمه

در فرهنگ حقوقی آکسفورد عقد بیمه به این شکل تعریف شده است:

«بیمه قراردادی است که بر طبق آن یک نفر به نام بیمه‌گر قبول می‌کند که در قبال پرداخت‌هایی که توسط بیمه‌گزار انجام می‌شود وی را در مقابل مخاطرات ناشی از برخی حوادث حمایت کند».[4]

در تعریف عقد بیمه، ماده 1 قانون بیمه مصوب 1316 بیان می‌دارد:

«بیمه عقدی است که یک طرف تعهد می‌کند در ازاء پرداخت وجه یا وجوهی از طرف دیگر، در صورت وقوع یا بروز حادثه، خسارت وارده بر او را جبران نموده یا وجه معینی را بپردازد. متعهد را بیمه‌گر، طرف تعهد را بیمه‌گزار، وجهی را که بیمه‌گزار به بیمه‌گر می‌پردازد حق بیمه، و آنچه را که بیمه می‌شود موضوع بیمه نامند. »

تعریف مذکور از بیمه در قانون، ماهیت تعاونی و مکانیسم فنی و ضوابط آماری بیمه را منعکس نمی‌نماید، در حالیکه حرفه بیمه‌گری، سازمان دادن به تعاون و همیاری اشخاص در معرض خطر، به منظور جبران خسارت‌ها و تأمین سرمایه لازم است، به همین جهت، تعریف دیگری از بیمه ارائه نموده‌اند بدین عبارت که از نظر فنی، بیمه، عبارت از عملی است که بر پایه آن، بیمه‌گر، اشخاصی را که در اثر خطرات و حوادث احتمالی، ممکن است زیان ببینند، در ازاء دریافت حق بیمه به منظور جبران خسارت، گردآوری می‌نماید و مجموعه خطرهایی را، مطابق موازین آماری به عهده می‌گیرد. این تعریف، هم مکانیسم فنی و هم ماهیت تعاونی بیمه را در بر می‌گیرد، و وهم عناصر تشکیل دهنده بیمه را مشخص می‌کند.[5] از این رو گفته شده است در عقد بیمه حدود سود و زیان دو طرف هنگام امضای پیمان مشخص نیست و بستگی به وقوع حادثه‌ای نامعلوم در آینده دارد.[6]

فعالیت بیمه‌گر بر پایه احتمالات استوار است، برای بیمه‌گر، بیمه عملی است که بر اساس علم آمار و قانون اعداد بزرگ، استوار است، و شانس و شرط بندی و واقعه غیرمنتظره برای بیمه‌گر مفهومی ندارد. از نظر فنی، پایه و اساس بیمه، اجتماع گروهی از افراد، به منظور کمک متقابل است.[7]

گفتار سوم-ضرورت وجودی بیمه در زندگی بشر

از همان زمانی که انسان به صورت بسیار ساده و ابتدایی و در کوه‌ها و غارها زندگی می‌کرد این احساس را خداوند در درون او ایجاد کرده بود که برای حفظ خود و حقوق مرتبط با آن باید راه حلی پیدا کند و جلو ضرر اعم از مالی و جانی را بگیرد. این دغدغه و بیم وارد آمدن خسارات مالی و جانی باعث شد که انسان‌ها هر روز بهتر از روز قبل برای دفع ضرر و زیان‌های احتمالی راه حلی را پیدا نمایند و جلو آن را بگیرند (پیشگیری) و یا اینکه تدابیری بیندیشند که در صورت بروز حوادث ضرر و زیان آن به وسایل دیگر قابل جبران باشد، یا به عبارت دیگر راه‌های جبران خسارت تقویت شود. هر چند بیمه به معنای امروزی موضوعی است که نسبت به سایر مباحث اقتصادی عمر طولانی ندارد اما در دوران‌های قدیم عملکرد و تدابیری توسط قدما وجود داشته که بی شباهت به بیمه به معنای امروزی آن نیست.

به طور خلاصه فلسفه ایجاد بیمه برای جبران خساراتی است که جان و مال انسان را تهدید می‌کند و جلوگیری از آنها کاری سخت و دشوار می‌باشد. هر چند که در دوران قدیم نوعی تعاون و همکاری بین اعضای قبیله و افراد یک محله و روستا برقرار بود، اما چون از لحاظ پیشرفت‌های علمی و اقتصادی به حد امروز خصوصاً زندگی شهرنشینی و صنعتی که آبستن حوادث ناگواری هستند که زندگی نوع بشر را تهدید نموده و تحت سیتره خود قرار داده‌اند باعث شده که رو به سوی نوعی مبارزه با ضرر و زیان آغاز شود که به معنای امروزی خود بیمه یا به قول اعراب تأمین نامیده میشود.

بروز حوادث و وقایعی که دست آورد پیشرفت‌های صنعتی بوده عامل ایجاد مباحثی تحت عنوان مسئولیت و خصوصاً مسئولیت مدنی بدون تقصیر یا مسئولیت‌هایی که ناشی از حوادث کار بوده و با عنوان نظریه خطر در جوامع حقوقی رسوخ کرده است.

تمام این مباحث در حد وسیع و پیچیده خود موجبات و ضرورت بیمه در جوامع انسانی را پایه گذاری کرده که به اینجا رسیده است. تمام این موضوعات باعث شده تدابیری اندیشیده شود که ضرر و زیان وارده بر روی تمام اشخاص سرشکن شود و از این طریق نه خسارتی جبران نشده باقی خواهد ماند و نه به علت تقسیم زیان بین جمع زیادی، کسی در تنگنا قرار نخواهد گرفت. تمام این عوامل انگیزه‌ای شد که برخی قانونگزاران بعضی از انواع بیمه‌ها را به صورت اجباری در میان مردم رایج نمایند و ضمانت‌اجرا برای آن معین نمایند.[8]

[1]محمد معین، فرهنگ لغت معین،  نشر فرهنگ نما، چاپ چهارم، 1378، ص437

[2]. جانعلی محمود صالحی، حقوق بیمه، نشر بیمه مرکزی ایران،حقوق بیمه، 1381، ص۲۸۵

[3]. حمید وارسته،فرهنگ جامع حقوقی،نشر امیر کبیر،چاپ اول،1386،‌ص۳۴

[4]http://googlesearch.oucs.ox.ac.uk

[5].  حمید وارسته، پیشین، ص۵۷

[6]ناصر کاتوزیان،قواعد عمومی قراردادها،جلد اول،نشر میزان،چاپ سوم،1381،ص 133

[7]. آیت کریمی، بابایی، ایرج، حقوق بیمه،نشر سمت، چاپ هشتم، پاییز 1388، ص۶۸

[8]. جعفر معزی، حقوق بیمه، نشر دانش پرور،چاپ اول،1388، ص۴۶

تعداد صفحه : 79

قیمت : 14000تومان

بلافاصله پس از پرداخت ، لینک دانلود پایان نامه به شما نشان داده می شود

و در ضمن فایل خریداری شده به ایمیل شما ارسال می شود.

پشتیبانی سایت :        09309714541 (فقط پیامک)        serderehi@gmail.com

در صورتی که مشکلی با پرداخت آنلاین دارید می توانید مبلغ مورد نظر برای هر فایل را کارت به کارت کرده و فایل درخواستی و اطلاعات واریز را به ایمیل ما ارسال کنید تا فایل را از طریق ایمیل دریافت کنید.

--  -- --

مطالب مشابه را هم ببینید

فایل مورد نظر خودتان را پیدا نکردید ؟ نگران نباشید . این صفحه را نبندید ! سایت ما حاوی حجم عظیمی از پایان نامه های دانشگاهی است. مطالب مشابه را هم ببینید. برای یافتن فایل مورد نظر کافیست از قسمت جستجو استفاده کنید. یا از منوی بالای سایت رشته مورد نظر خود را انتخاب کنید و همه فایل های رشته خودتان را ببینید