سمینار ارشد نساجی تکنولوژی: اثر تراکم شیارهای غلتک سولو بر کیفیت نخ سولوی تولیدی

متن کامل پایان نامه مقطع کارشناسی ارشد رشته مهندسی نساجی

با عنوان : اثر تراکم شیارهای غلتک سولو بر کیفیت نخ سولوی تولیدی

در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

و در صورت نیاز به متن کامل آن می توانید از لینک پرداخت و دانلود آنی برای خرید این پایان نامه اقدام نمائید.

دانشگاه آزاد اسلامی

واحد تهران جنوب

دانشکده تحصیلات تکمیلی

“M.S.C ” پایان نامه کارشناسی ارشد

مهندسی نساجی – تکنولوژی

عنوان:

اثر تراکم شیارهای غلتک سولو بر کیفیت نخ سولوی تولیدی

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی شود

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :

(ممکن است هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

چکیده

یکی از پیشرفت های مهم ریسندگی در سیستم رینگ ابداع غلتک سولو می باشد. ازنظر کیفیت، نخ یک لای تولیدی به این روش را می توان بطور یک لا و بدون آهار مستقیماً به عنوان نخ تار در بافندگی استفاده نمود. این سیستم از غلتک پلاستیکی کوچک با چندین شیار تشکیل شده است که رشته الیاف خارج شده از سیستم کشش را به یک سری زیررشته های باریک تقسیم نموده و ساختار نخ چند لا را شبیه سازی می نماید.

در این پروژه اثر تراکم شیارها بر روی برخی از پارامتر های نخ حاصله مورد مطالعه قرار گرفت. بدین منظور سه جفت غلتکِ سولو با تراکم شیاری مختلف ساخته شد و پارامترهایی از جمله استحکام، ازدیاد طول و کار تا حد پارگی، پرز ومقاومت سایشی نخ های تولیدشده توسط این غلتک ها از نظر آماری با یکدیگر مورد مقایسه قرار گرفت.

بر اساس نتایج آزمایش با کاهش فواصل شیارها از 0/9  به 0/7 و 0/5 میزان استحکام، کار تا حد پارگی و ازدیاد طول نخ ها از نظر آماری افزایش یافت ولی در پرز نخ ها و مقاومت سایشی آن ها تفاوت آماری مشاهده نشد.

فصل اول

مقدمه و تحقیقات انجام شده قبلی

1-1- مقدمه:

نخ به عنوان اصلی ترین جزء سازنده در پارچه های بافته شده تأثیر بسیار زیادی در خواص مکانیکی، فیزیکی و پوششی پارچه دارد. مطالعه در ساختمان نخ نیز یکی از ابتدایی ترین فاکتورها جهت بررسی و کنترل  خواص نخ بوده، لذا بهبود خواص نخ از هر جهت سبب افزایش کیفیت محصول نهایی خواهد شد.

به غیر از مشکلات فنی ماشین رینگ که باعث کاهش سرعت تولید و بالا بودن هزینه ریسندگی در این ماشین شده است، دیگر مزایای آن باعث گردیده که همچنان نخ رینگ به عنوان محصول مرجع قرار داشته و نخ سیستم های ریسندگی دیگر با آن مقایسه گردند.

در این ماشین رشته کشش دیده پس از خروج از نیپ جفت غلتک تولید، بلافاصله در معرض تاب قرار می گیرد. حضور نیروی تاب در نخ و خروج لایه باریک الیاف کشش دیده منطقه ای به شکل مثلث بوجود می آورد که الیاف باید از این محدوده و مسیر عبور کنند و د رنهایت با اتحاد الیاف در نقطه تاب، نخ شکل می گیرد. این مثلث با خود ویژگی هایی دارد که در ساختار و کیفیت نخ تولیدی بسیار موثر است.

الیاف به محض خروج ازمنطقه کشش با دو نیرو مواجه می شوند، نیروی کشش که آن ها را به طرف پایین می کشد (تنش ریسندگی) و دیگری نیرویی که آنها رابه انسجام و گرد هم جمع شدن وادار می کند (نیروی تاب). این پدیده باعث می شود تا لیافی که در دو ضلع مثلث قراردارند (C,A) (شکل 1-1) تحت بیشترین کشش قرار گیرند. الیاف مرزی (منتهی الیه دو گوشه مثلث) سعی برگریز از صحنه تولید دارند در نتیجه همیشه بخش اندکی از الیاف به عنوان ضایعات از دو جانب مثلث از صحنه تولید خارج شده و مشکلات زیادی که حداقل آن پارگی نخ است ایجادمی شود بخش دیگری ازالیاف که شانس گریز پیدا نمی کنند در سطح نخ قرار گرفته، لایه بیرونی نخ راتشکیل می دهند و در ساختمان نخ نقش موثری باز ی نمی کنند. در شکل (2-1) تصویری از نخ رینگ که در آن وضعیت الیاف لایه بیرونی نخ به خوبی نشان داده شده ملاحظه می گردد. الیاف فوق با حداقل درگیری در سطح نخ ظاهر شده اند و در تأمین استحکام نخ مفید واقع نمی شوند.

جهت محدود کردن ضایعات الیاف فراری لازم است تاعرض مثلث تاب کم شود. این عمل در ماشین های رینگ متداول با قرار دادن کندانسور قبل از رسیدن الیاف به غلتک تولید (شکل 3-1) صورت می گیرد.

تعداد صفحه : 96

قیمت : شش هزار تومان

 

بلافاصله پس از پرداخت ، لینک دانلود به شما نشان داده می شود

و به ایمیل شما ارسال می شود.

پشتیبانی سایت :        09309714541 (فقط پیامک)        serderehi@gmail.com

مطالب مشابه را هم ببینید

فایل مورد نظر خودتان را پیدا نکردید ؟ نگران نباشید . این صفحه را نبندید ! سایت ما حاوی حجم عظیمی از پایان نامه های دانشگاهی است. مطالب مشابه را هم ببینید. برای یافتن فایل مورد نظر کافیست از قسمت جستجو استفاده کنید. یا از منوی بالای سایت رشته مورد نظر خود را انتخاب کنید و همه فایل های رشته خودتان را ببینید

0 پاسخ

ارسال یک پاسخ

می خواهید در گفتگو ها شرکت کنید؟
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *