پایان نامه ارشد رشته حقوق بین الملل : بررسی جرم قاچاق کالا و راهکارهای مقابله با آن

متن کامل پایان نامه مقطع کارشناسی ارشد رشته حقوق گرایش بین الملل

با عنوان : بررسی جرم قاچاق کالا و راهکارهای مقابله با آن

در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

و در صورت نیاز به متن کامل آن می توانید از لینک پرداخت و دانلود آنی برای خرید این پایان نامه اقدام نمائید.

دانشگاه آزاد اسلامی

واحد دامغان

پایان نامه کارشناسی ارشد رشته حقوق بین الملل

 عنوان

بررسی جرم قاچاق کالا و راهکارهای مقابله با آن      

  اتاق بازرگانی بین المللی

استاد راهنما:

دکتر علیرضا حسنی

 استاد مشاور

دکتر علی پورقصاب امیری

برای رعایت حریم خصوصی نام نگارنده درج نمی شود

تکه هایی از متن به عنوان نمونه : (ممکن است هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

کلیات تحقیق

مقدمه:

   امروزه توسعه فن آوری و گسترش ارتباطات و تحول چشمگیر در امر مبادلات و مناسبات اقتصادی بین کشورها، باعث نزدیکی فرهنگ مصرفی جوامع شده، و از طرفی وجود مرزها و سیاست­های اقتصادی ناشی از اعمال حاکمیت دولت­ها در امر صادرات و واردات، موجب پیدایش پدیده­ای به نام قاچاق شده و به عنوان یکی از معضلات عمده بر سر راه توسعه اقتصادی کشورهای در حال رشد قرار گرفته و آثار زیانباری از جمله: ایجاد اخلال در عملکرد نظام اقتصادی، ایجاد اخلال در سیاست­های تجاری، مالی و پولی، کاهش درآمدهای دولت و … را به دنبال دارد.

     پدیده قاچاق کالا مختص به کشور ما نبوده بلکه بررسی تجارب کشورهای توسعه یافته مانند آمریکا، کانادا، انگلیس، چین و نظایر آنها نیز نشانگر روند فزاینده قاچاق کالا در آنها است و برای مبارزه با این آسیب اقتصادی قوای عمومی هر کشوری تحت سیاست­های گمرکی و در پاره­ای موارد با اقدامات مکمل با      خصیصه­های کیفری آن را تعریف و واکنش­های اجتماعی تقنینی در قالب مجازات و بعضاً به صورت یا به همراه اقدامات تأمینی و تربیتی از خود نشان داده و بدین ترتیب اقدام به مقابله با این گونه جرایم می­نمایند.[1]

     پدیده قاچاق کالا که در بین اندیشمندان داخلی و اسناد بین المللی مفاهیم مختلفی یافته و سازمان جهانی گمرک WCO در یک تعریف اجمالی قاچاق را تخلف گمرکی از طریق جابه جایی کالا در طول یک مرکز گمرکی به روش مخفیانه و به منظور فرار از نظارت گمرکی دانسته و در مطالعه تطبیقی مجموعه قوانین و مقررات جاری نیز «وارد کردن یا خارج کردن متقلبانه کالای موضوع حق یا حقوق دولت یا کالای ممنوعه یا انحصاری یا اظهار، واگذاری، حمل و نقل، نگهداری، عرضه و فروش، ساخت، تولید، تغییر مورد مصرف، دخل و تصرف، صید، مخفی کردن، تردد، تاسیس، استرداد یا هرگونه تقلب گمرکی مغایر قانون خاص محدودکننده آن، قاچاق یا در حکم قاچاق محسوب گردیده». پدیده قاچاق کالا از مسائل و مشکلات همه کشورهاست، اما در کشورهای رو به توسعه یک معضل به شمار می‌رود . این پدیده از آن جهت مذموم شناخته می‌شود که بر جریان اقتصاد کشورها سایه افکنده و آثار منفی می‌گذارد، سیاست های اقتصادی در کشور را بی اثر و کم اثر می‌نماید و گاهی مواقع همانند نبرد بی­صدایی است که علیه کشور نشانه رفته است.[2]

     دراین تحقیق سعی خواهیم کرد ضمن شناسایی انواع قاچاق کالادرحقوق داخلی و حقوق بین الملل ، و عوامل موثر برآن وآثار وتبعات آن برجوامع و نگاه دولتها را درمعاهدات وکنوانسیونهای بین المللی ومراجع تخصصی بین المل علی الخصوص اتاق بین المللی بازرگانی براین پدیده برسی نماییم وراهکارهای مقابله با آن دراتاق مذکور را بیان نماییم.

الف : بیان ضرورت تحقیق:

   قاچاق پدیده‌ای است مخرب که صدمه فراوانی بر پیکره اقتصاد کشورها وارد می­کند. این پدیده برنامه­ها و سیاست‌های توسعه اقتصادی را مختل ساخته و منجر به کاهش تولیدات داخلی، افزایش بیکاری و مشکلات ناشی از آن می­شود. قاچاق کالا موجب کاهش تولیدات داخلی و در نتیجه افزایش میزان بیکاری می­شود و این امر تاثیر نامطلوب بر تولید ناخالص داخلی کشورها می­گذارد. قاچاق همچنین باعث می­شود که انگیزه سرمایه­گذاری مولد اقتصادی کاهش یابد، در نتیجه سرمایه به جای اینکه در امور مولد اقتصادی به کار افتد و باعث تولید اشتغال شود، به سوی قاچاق منحرف می­شود و به این ترتیب بخشی از منافع در دسترس جامعه از چرخه اقتصاد مولد خارج می­شود. از این رو لزوم مداقه در آثار زیانبار این پدیده شوم بر هیچ­کس پوشیده نیست. اما آنچه که در مطالعات گذشته مغفول مانده، توجه به ابعاد بین المللی پدیده قاچاق کالا است. در واقع همانطور که گفته شد، پدیده قاچاق نه تنها در داخل کشور واجد مقررات و ضوابط مشخصی است بلکه در عرصه بین المللی نیز به آن توجه شده است. یکی از نهادهای موثر در مقابله با این پدیده، اتاق بازرگانی بین المللی است. اتاق بازرگانی بین المللی ICC از جمله نهادهای بین المللی مرتبط با موضوع تجارت بین الملل بوده و می‌تواند نقش موثری در طراحی تدابیر مقابله با قاچاق کالا ایفاء کند.

ب : اهداف پژوهش:

   در این پژوهش تلاش می­شود تا پدیده قاچاق کالا درکشور جمهوری اسلامی ایران ونیز بین معاهدات و اسناد بین المللی مورد مطالعه قرار گرفته و راهکارهای موجود در خصوص پیشگیری از قاچاق کالا در اتاق بازرگانی بین المللی ( ICC ) تبیین گردد.

ج : سئوالات پژوهش:

1- در میان دکترین حقوقی و مقررات موضوعه ایران، پدیده قاچاق کالا واجد چه تعاریف و آثاری است؟

2-از منظر حقوق بین الملل چه تدابیر و تعاریفی در خصوص قاچاق کالا ارائه شده است؟

3-راهکارهای مقابله با پدیده قاچاق کالا در اتاق بازرگانی بین المللی ICC چیست؟

د : فرضیات پژوهش:

-به نظر می­رسد بر حسب اهمیت موضوع، در میان دکترین حقوقی و مقررات موضوعه کشور، تعاریف،پیامدها و آثار مختلفی در خصوص قاچاق کالا بیان شده باشد.

2-باتوجه به اسناد و معاهدات بین المللی، می­توان گفت که در حقوق بین الملل نیز بر حسب اهمیت موضوع قاچاق کالا، از ابعاد مختلف اجتماعی، سیاسی، اقتصادی و غیره به آن پرداخته شده است.

3-راهکارهای پیشگیری از قاچاق کالا متعدد بوده لکن به نظر می­رسد در اتاق بازرگانی بین المللیICC نیز در امر مقابله و پیشگیری از قاچاق می‌توان راهکارهای موثری یافت.

ه : روش و ابزار پژوهش:

   باید گفت علیرغم اینکه در تبیین مسائل و موضوعات علمی احتیاج به دو بال اصلی تحقیق یعنی بهره­گیری از مطالعات نظری و تحلیلی به همراه مطالعات میدانی است، اما حسب موضوع این پژوهش، تلاش می­شود تا با استفاده از روش تحلیلی-توصیفی و بصورت مطالعات کتابخانه ای در بین کتب، مقالات و سایر منابع علمی و تحقیقاتی موجود، به موضوع پژوهش پرداخته شود.

مبحث اول- بیان مفاهیم و کلیات قاچاق

گفتار اول – تعریف قاچاق

   در قانون مجازات مرتکبین قاچاق و سایر قوانین مربوطه بدون اینکه عمل قاچاق تعریف و توصیف شود، فقط به تعیین مجازات اکتفاء شده است. بنابراین به جهت فقدان تعریف قانونی درباره «قاچاق» برای رسیدن به تعریفی منطقی از آن به ناچار بایستی به منابع دیگری غیر از قانون مراجعه نمود.برخی قاچاق را تخلفی گمرکی برشمرده که شامل جابه­جایی کالا در طول مرز های گمرکی به نحو پنهان و به منظور فرار از نظارت گمرک صورت می­گیرد.[1]

بند اول- مفهوم لغوی قاچاق:

مرحوم علامه دهخدا در لغت نامه خود، واژه قاچاق را مأخوذ از زبان ترکی دانسته و آن را به معنی «آنچه ورود آن به کشور و یا معامله آن از طرف دولت ممنوع است» تعریف نموده است.

الف- قاچاق[2]

   به معنی تردستی ، کاری‌که ‌پنهانی ‌وباتردستی‌انجام‌ شود؛خرید و فروش‌کالای درانحصاردولت‌و یامعامله ممنوعه.

(اسم ) 1- کاری بر خلاف قانون که پنهانی انجام شود    

2- متاعی که معامله یا ورود آن به کشور ممنوع است .

ب- قاچاق شدن:

   (مصدر ) 1 – در رفتن ( از سر خدمت و کار ) غیبت کردن ( در ساعت کار )

2 – وارد شدن متاعی بدون پروانه قانونی به کشور .

ج- قاچاق کردن:

( مصدر ) متاعی را پنهانی وارد کشور کردن و نپرداختن عوارض گمرکی آن .

بند دوم- مفهوم اصطلاحی قاچاق

الف- تعریف حقوقی

    دکتر جعفری لنگرودی در ترمینولوژی حقوق تحت لغت قاچاق (Contrebande) چنین نوشته است:

قاچاق در معانی ذیل به کار می­رود:

الف) ـ حمل و نقل کالا از نقطه­ای به نقطه­ای (خواه دو نقطه مزبور در داخل کشور باشد، «قاچاق داخلی»، خواه یک نقطه در داخله و یک نقطه در خارجه باشد که آن را «قاچاق خارجی» می­گویند). برخلاف مقررات مربوط به حمل و نقل به طوری که این عمل ناقض ممنوعیت یا محدودیتی باشد که قانوناً مقرر شده است (خواه عمل مزبور ناقض امتیاز یا انحصاری باشد، خواه نه) مثلاً صادر و وارد کردن اجناس مجاز بدون دادن عوارض گمرکی قاچاق عوارض گمرکی است (ماده 34 قانون مجازات مرتکبین قاچاق مصوب 1312) و حمل و نقل اجناس در داخل کشور بدون دادن عوارض بلدی عنوان قاچاق عوارض بلدی را دارد (ماده 45 قانون مجازات مرتکبین قاچاق 1312).

ب): خرید و فروش و یا نگهداری اجناس مذکور فوق (ماده دوم قانون راجع به فروش اجناس ممنوعه مصوب 1314).

ج): اجناس مذکور فوق که مورد فعل قاچاق قرار می­گیرد نیز عنوان قاچاق را دارد»[3]

     اداره حقوقی قوه قضائیه طبق نظریه شماره 7987/7 در تعریف قاچاق چنین اظهارنظر کرده است: «غیر از آنچه در ماده یک قانون اصلاح ماده یک قانون مجازات مرتکبین قاچاق مصوب 9/11/1373 آمده و کالاهای موضوع درآمد دولت و ممنوع الصدور و ممنوع الورود را در برمی­گیرد، تعریف دیگری از قاچاق نشده است و به طور خلاصه، قاچاق عبارت است از وارد کردن یا صادر کردن کالا برخلاف قوانین و مقررات جاری و یا اقدامی که قانوناً در حکم قاچاق محسوب است». باتوجه به تعاریف مختلفی که از سوی صاحبنظران متعدد، ارائه شده می­توان قاچاق را با لحاظ قوانین موضوعه کشور چنین تعریف نمود: هرگونه استفاده از مال موضوع درآمد دولت، بدون پرداخت درآمد مقرره، و یا ورود و صدور مال ممنوع و یا تحصیل اموال انحصاری از غیر کانال دولتی، و انجام هرگونه اقدامی که قانوناً در حکم قاچاق محسوب شده است[4].

   ب- تعریف گمرکی[5]

   در اصطلاح گمرک و سایر دستگاههای وصولی دولت، منظور از قاچاق،گریزاندن کالا از پرداخت مالیات و عوارض به دولت است و یا فرار دادن کالا از شمول مقررات دولتی و نقل و انتقال و خرید و فروش آن به طور غیرمجاز و ممنوع است[6].در ماده 29 قانون امور گمرکی مصوب 1350 ، نیز چنین بیان شده است:

   مواد مشروحه زیر قاچاق گمرکی محسوب می­شود:

1 ـ وارد کردن کالا به کشور یا خارج کردن کالا از کشور به ترتیب غیرمجاز مگر آنکه کالای مزبور در موقع ورود و یا صدور ممنوع یا غیرمجاز و یا مجاز مشروط نبوده و از حقوق گمرکی و سود بازرگانی و عوارض بخشوده نشده باشد.

2ـ خارج نکردن وسایط نقلیه و یا کالاهایی که به عنوان ورود موقت یا ترانزیت خارجی وارد کشور شده به استناد اسناد خلاف واقع مبنی بر خروج وسائط نقلیه و کالا.

3ـ بیرون بردن کالای تجاری از گمرک بدون تسلیم اظهارنامه و پرداخت حقوق گمرکی و سود بازرگانی و عوارض خواه عمل در حین خروج از گمرک یا بعد از خروج کشف شود. هرگاه خارج کننده غیر از صاحب مال یا نماینده قانونی او باشد گمرک عین کالا و در صورت نبودن کالا، بهای آن را که از مرتکب گرفته می­شود پس از دریافت حقوق گمرکی و سود بازرگانی و عوارض مقرره به صاحب کالا مسترد می­دارد و مرتکب طبق مقررات کیفری تعقیب خواهد شد.

4ـ تعویض کالای ترانزیت خارجی یا برداشتن از آن.

5ـ اظهار کردن کالای ممنوع الورود یا غیرمجاز تحت عنوان کالای مجاز یا مجاز مشروط با نام دیگر.

6ـ وجود کالای اظهار نشده ضمن کالای اظهار شده به استثنای مواردی که کالای مزبور از نوع مجاز بوده و مأخذ حقوق گمرکی و سود بازرگانی و عوارض آن بیشتر از مأخذ حقوق گمرکی و سود بازرگانی و عوارض کالای اظهار شده نباشد. کالای اظهار نشده ضمن کالای ترانزیتی اعم از اینکه کالای مزبور مجاز یا مشروط و یا ممنوع باشد مشمول این بند خواهد بود.

7ـ خارج نکردن یا وارد نکردن کالایی که ورود یا صدور قطعی آن ممنوع و یا مشروط باشد ظرف مهلت مقرر از کشور یا به کشوری که به عنوان ترانزیت خارجی یا ورود موقت یا کابوتاژ (Cabotage) یا خروج موقت یا مرجوعی اظهار شده باشد جز در مواردی که ثابت شود در عدم خروج یا ورود کالا سوء نیتی نبوده است.

تعداد صفحه :131

قیمت : چهارده هزار تومان

بلافاصله پس از پرداخت ، لینک دانلود به شما نشان داده می شود

و به ایمیل شما ارسال می شود.

پشتیبانی سایت :        09309714541 (فقط پیامک)        serderehi@gmail.com

در صورتی که مشکلی با پرداخت آنلاین دارید می توانید مبلغ مورد نظر برای هر فایل را کارت به کارت کرده و فایل درخواستی و اطلاعات واریز را به ایمیل ما ارسال کنید تا فایل را از طریق ایمیل دریافت کنید.

--  -- --

مطالب مشابه را هم ببینید

فایل مورد نظر خودتان را پیدا نکردید ؟ نگران نباشید . این صفحه را نبندید ! سایت ما حاوی حجم عظیمی از پایان نامه های دانشگاهی است. مطالب مشابه را هم ببینید. برای یافتن فایل مورد نظر کافیست از قسمت جستجو استفاده کنید. یا از منوی بالای سایت رشته مورد نظر خود را انتخاب کنید و همه فایل های رشته خودتان را ببینید