پایان نامه ارشد رشته مهندسی کامپیوتر: شناسایی تشکل‌های پنهان بر اساس لینک و محتوا

دانلود متن کامل پایان نامه مقطع کارشناسی ارشد رشته مهندسی کامپیوتر

گرایش هوش مصنوعی

با عنوان : شناسایی تشکل‌های پنهان بر اساس لینک و محتوا

دانشگاه شیراز

دانشکده برق و کامپیوتر

 پایان‌نامه کارشناسی ارشد در رشته هوش مصنوعی

عنوان:

شناسایی تشکل‌های پنهان بر اساس لینک و محتوا

استاد راهنما:

دکتر ستار هاشمی

برای رعایت حریم خصوصی نام نگارنده پایان نامه درج نمی شود

تکه هایی از متن پایان نامه به عنوان نمونه :

(ممکن است هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

فهرست مطالب:

فصل 1- مقدمه…………………………. 7

1-1- شبکه های اجتماعی…………………………. 7

1-2- تقسیم بندی شبکه های اجتماعی…………………………. 9

1-3- اهمیت شبکه های اجتماعی…………………………. 10

1-4- تحلیل شبکه های اجتماعی…………………………. 11

1-5- شبکه ها و ویژگی آنها……………………….. 11

1-6- تشکلها در شبک ههای اجتماعی…………………………. 13

1-7- اهمیت شناسایی تشکلها ……………………….. 16

1-8- انگیزه از انجام این پایان نامه……………………….. 17

1-9- نگاه کلی به فصول رساله………………………… 19

فصل 2- فصل دوم: مروری بر کارهای انجام شده…………….. 21

2-1- مقدمه………………………… 21

2-2- روشهای ارائه شده……………………….. 22

2-3- روشهای مبتنی بر لینک………………………….. 22

2-3-1- بهینه کردن یک هدف سراسری…………………………. 22

2-3-2- بدون بهینه سازی هیچ معیاری…………………………. 27

2-3-3- روشهای مبتنی بر مدل…………………………. 27

2-4- روشهی مبتنی بر محتوا……………………….. 29

2-4-1- روش CUT…………………………

2-4-2- روش LTCA…………………………

فصل 3- ارائه راه حل و روشهای پیشنهادی………………….. 32

3-1- مقدمه………………………… 32

3-2- روش SBM…………………………..

3-3- روش LDA………………………….

3-4- روش پیشنهادی…………………………. 40

3-4-1- روش CDBLC………………………….

3-5- جمعبندی…………………………. 51

فصل 4- نتایج………………………….. 53

4-1- مقدمه………………………… 53

4-2- مجموعه داده ها……………………….. 54

4-2-1- مجموعه داده Cora…………………………

4-2-2- مجموعه داده Twitter………………………..

4-3- معیارهای ارزیابی…………………………. 56

4-3-1- معیار Modularity…………………………

4-3-2- معیار Normalized Mutual Information………………

4-3-3- معیار Perplexity…………………………

4-4- نتایج و تحلیل ها……………………….. 60

4-4-1- مجموعه داده Cora…………………………

فصل 5- بحث و نتیجه‌گیری………………………….. 67

5-1- نتیجه گیری…………………………. 67

5-2- پیشنهادات برای کارهای آتی…………………………. 71

فهرست منابع…………………………. 72

چکیده:

امروزه شبکه­های اجتماعی نظیر فیسبوک از محبوبیت زیادی برخوردار شده اند، چرا که به مردم سرتاسر جهان این اجازه را میدهد که بدون تماس فیزیکی، با دوستان خود ارتباط برقرار کرده، برای آنها پیغام گذاشته و نظرات خود را در مورد موضوعات گوناگون بیان کنند. شناسایی تشکل ها در شبکه های اجتماعی کاربرد بسیار زیادی در زمینه های مختلف دارد، بنابراین این موضوع یک زمینه­ی تحقیقاتی بسیار جالب در میان محققان بسیاری از رشته ها است. مطالعات پیشین تنها از اطلاعات ساختاری و لینک­های موجود در شبکه استفاده میکردند و اطلاعات مفید دیگری که در شبکه وجود داشتند مورد غفلت واقع میشدند. در حالی که در بسیاری از شبکه های اجتماعی، داده ­های بسیار مفیدی وجود دارد که توسط کاربران تولید می­شوند، نظیر محتوای متن های تولید شده توسط هر کاربر. با قرار دادن این اطلاعات در کنار ساختار لینک شبکه می­توان تعاملات و ارتباطات بین کاربران را تفسیر کرد. در این مطالعه با استفاده از اطلاعات فوق، نشان داده می­شود کاربرانی که لینک های نزدیکی به هم دارند در یک حوزه کاری شبیه به هم قرار می­گیرند. به ­طور خاص­ تر،در این پژوهش مدلی برای کشف تشکل ها ارائه می­گردد که در ابتدا سعی میکند با استفاده از یک راهکار بیزی تشکل ها را بر اساس ساختار لینک شبکه شناسایی کند. سپس با استفاده از ابزار های پیمایش متنف در صورتی که متن های منتسب به یک کاربر دارای شباهت های زیادی با عناوین اسناد منتسب به یک تشکل داشته باشد، آن کاربر به تشکل جدید منتقل می­شود. از این رو، افرادی که در یک تشکل مشترک هستند در یک حوزه­ی کاری شبیه به هم نیز قرار دارند. نتایج حکایت از توانایی روش پیشنهادی در کشف تشکل­هایی را دارد که به لحاظ معنایی کاملا معنی دار هستند.

فصل نخست: مقدمه

1-1- شبکه های اجتماعی

تعامل انسان با کامپیوتر[1] از زمان ایجاد اولین کامپیوتر­ها همواره مورد توجه بوده است و شامل مطالعه، برنامه­ریزی و طراحی رابطه بین کاربران و رایانه­ها است. معمولا از HCI به عنوان نقطه تقاطع علوم کامپیوتر، علوم رفتاری[2]، علم طراحی و چند زمینه دیگر یاد می­شود. این اصطلاح برای اولین بار توسط کارد و همکارانش در کتاب “روانشناسی تعامل انسان با کامپیوتر” مطرح شده است و دلالت ضمنی بر این مطلب دارد که رایانه دارای کاربرد­های بیشماری است که بدون مرز بین آن و کاربر اعمال می­شود[1].

متخصصان این حوزه در ابتدا به دنبال راهکاری برای تولید سخت افزار­هایی با ارگونومی مناسب بودند. طی دهه­ی 1980 تمرکز اصلی به تولید نرم افزار های کاربر پسند معطوف شد اما طولی نکشید که در دهه­ی 1990 دیدگاه جدیدی مطرح شد که در آن، به رایانه به عنوان ابزاری برای ایجاد تعاملات انسانی نگاه می­شد. با توجه به این رویکرد، شبکه­های اجتماعی اینترنتی عامل ایجاد تعامل میان انسان­ها در فضای مجازی گشتند و اهمیت به سزایی پیدا کردند[2].

امروزه، با توجه به رشد فراگیر اینترنت و فناوری­های ارتباطی و اطلاعاتی، شاهد شکل گیری یک فضای مجازی در کنار جهان واقعی هستیم که الگو­های سنتی را دست­خوش تغییر نموده است. این فضا دارای ویژگی­هایی چون فرا­زمان بودن، بی­مکانی، عدم محدودیت به قوانین، روی فضا بودن، آزادی از هویت بدنی و جنسی و برخورداری از فضاهای فرهنگی، اقتصادی، سیاسی است. شبکه­های اجتماعی مجازی، امروزه نقش بسیار مهمی در خلق این فضای مجازی دارند. این فضا­ها در کنار ویژگی­های مثبت، آسیب­های روانی و سیاسی بسیار گسترده­ای را می­توانند برای یک جامعه به همراه بیاورند. همچنین عده­ای از محققان معتقند شبکه­های اجتماعی باعث افزایش معاشرت پذیری می­شود در حالی که عده­ای مقابل این تعریف قرار دارند و معتقدند شبکه اجتماعی فعلی باعث کاهش ارتباط با خانواده می­شود[3].

بنابر تعریف ارائه شده در دانشنامه آزاد ویکی پدیا، شبکه های اجتماعی[3] ساختار های اجتماعی هستند که از بازیگرانی تشکیل شده اند که به وسیله­ی نوع خاصی از وابستگی مانند روابط دوستی،خویشاوندی، تجاری، الهامات، ایده­ها، لینک­های وب، سرایت بیماری­ها(اپیدمولوژی)، مسیر­هی هواپیمایی یا علایق مشترک با یکدیگر در ارتباط اند. به عبارت دیگر شبکه های اجتماعی مجموعه ای از بازیگران هستند که به نحوی با یکدیگر در ارتباط هستند. در سال های اخیر گسترش استفاده از رسانه­های دیجیتال برای برقراری ارتباط بین افراد، مفهوم شبکه­های اجتماعی به دنیای کامپیوتر راه یافته است و با توجه به زیاد بودن تعداد کاربران در این شبکه­ها، تحلیل آنها به یکی از موضوعات مورد علاقه در اکثر حوزه­ها تبدیل شده است.

به طور معمول شبکه ­های اجتماعی را می­توان در قالب گراف[4] نمایش داد که در این گراف­ها، گره[5] ها معادل کاربران شبکه اجتماعی بوده و یال­[6]های گراف نشان دهنده­ی ارتباط بین بازیگران می­باشند. با توجه به ساختار شبکه اجتماعی و یک طرفه یا دو طرفه بودن ارتباط گراف متناظر می­تواند جهت دار[7] یا بدون جهت[8] باشد. همچنین در صورتی که وزن ارتباط بین افراد در شبکه­های اجتماعی یکسان نباشد گراف متناظر با شبکه یک گراف وزن­دار[9] خواهد بود که در آن وزن هر یال متناظر با وزن ارتباط می­باشد [4].

2-1- تقسیم ­بندی شبکه ­های اجتماعی

شبکه­ های اجتماعی به دو دسته شبکه­ های مجازی و شبکه­ های غیر مجازی تقسیم می­شوند. شبکه­های غیر مجازی توسط مجموعه­ای از کاربران به ­هم پیوسته در محیط­های اجتماعی عمل می­کنند. شبکه های اجتماعی مجازی مجموعه­ای از وب سایت[10]­­ها هستند که امکان ارتباط را مستقل از زمان و مکان، برای کاربران خود فراهم می­کنند. با استفاده از این وب سایت ها کاربران با استفاده از یک موتور جست­ و­جو گر و افزودن امکانات جانبی از قبیل انتقال صدا و تصوبر، گفت­و­گوی دوستانه[11]، پست الکترونیکی [12] و … می­توانند علاقه­مندی، افکار و فعالیت­های خود را در یک ثانیه با صدها و حتی هزاران فرد در سراسر جهان به اشتراک بگذارند.

وبلاگ­[13]ها، فیس­بوک[14]، توییتر[15] و یوتیوب[16] از جمله شبکه­های اجتماعی مجازی هستند[5].

3-1-  اهمیت شبکه ­های اجتماعی

امروزه شبکه ­های اجتماعی به دلایل بسیار زیادی مورد توجه هستند و اهمیت دارند که ما به توضیح دو دلیل عمده اکتفا می­کنیم:

1- رشد روز افزون شبکه ­های اجتماعی و تعداد کاربران آنها

اگرچه آمار قابل اعتمادی از تعداد کاربران شبکه های اجتماعی بر­خط[17] وجود ندارد [6] اما تحقیقات تجاری نشان می­دهند که جمعیت اعضای این شبکه ­ها در سراسر جهان در حال افزایش است. این امر شرکت­های بسیاری را برای سرمایه گذاری در این بخش ترغیب کرده است. البته شبکه اجتماعی برخط یوتیوب که امکان بارگذاری و تماشای ویدیو­های با طول کوتاه را به کاربران خود می­دهد در سایت آماردهی خود[18] اعلام کرده است که در حال حاظر در هر ماه بیش از 800 میلیون بازدید کننده یکتا دارد. در هر روز میلیون­ها عضو به این شبکه افزوده می­شوند. در سال 2011 این شبکه در 43 کشور دنیا بومی شده و به 60 زبان مختلف قابل دسترسی است[7].

2- تغییر ساختار ارتباطات اجتماعی با ورود و گسترش شبکه­های اجتماعی

برخی از آثار این تغییر عبارت­اند از: انتشار بسیاری از خبر­های مهم و پرطرفدار در شبکه­های اجتماعی به جای استفاده از ابزار­های سنتی مانند روزنامه، تلویزیون و …

تاثیرات گسترده­ی شبکه ­های اجتماعی در شکل­گیری ساختار جدید در روابط بین افراد، بسیاری از محققان، جامعه شناسان و حتی سیاست­مداران را بر­آن داشته است تا به شبکه ­های اجتماعی به عنوان یکی از مهمترین ابزار­های تاثیر بر اذهان عمومی بنگرند[3].

[1] Human-Computer Interaction (HCI)

[2] Behavioral Science

[3] Social Networks (SNs)

[4] Graph

[5] Node

[6] Edge

[7] Direct

[8] Indirect

[9] Weighted Graph

[10] Web Site

[11] Chat

[12] E-mail

[13] Weblog

[14] www.Facebook.com

[15] www.twitter.com

[16] www.youtube.com

[17] Online

[18]www.youtube.com/t/press_statistics

تعداد صفحه : 87

قیمت : چهارده هزار تومان

بلافاصله پس از پرداخت ، لینک دانلود پایان نامه به شما نشان داده می شود

و در ضمن فایل خریداری شده به ایمیل شما ارسال می شود.

پشتیبانی سایت :        09124404335        info@arshadha.ir

در صورتی که مشکلی با پرداخت آنلاین دارید می توانید مبلغ مورد نظر برای هر فایل را کارت به کارت کرده و فایل درخواستی و اطلاعات واریز را به ایمیل ما ارسال کنید تا فایل را از طریق ایمیل دریافت کنید.

شماره کارت :  6037997263131360 بانک ملی به نام محمد علی رودسرابی

11

مطالب مشابه را هم ببینید

فایل مورد نظر خودتان را پیدا نکردید ؟ نگران نباشید . این صفحه را نبندید ! سایت ما حاوی حجم عظیمی از پایان نامه های دانشگاهی است. مطالب مشابه را هم ببینید. برای یافتن فایل مورد نظر کافیست از قسمت جستجو استفاده کنید. یا از منوی بالای سایت رشته مورد نظر خود را انتخاب کنید و همه فایل های رشته خودتان را ببینید