پایان نامه ارشد علوم سیاسی: بررسی شیوه های تعلیم و تربیت از منظر علمای اسلامی و بررسی میزان آگاهی مدرسان مجتمع آموزش عالی کوثر از این روش ­ها

دانلود متن کامل پایان نامه مقطع کارشناسی ارشد رشته علوم سیاسی

با عنوان : بررسی شیوه های تعلیم و تربیت از منظر علمای اسلامی و بررسی میزان آگاهی مدرسان مجتمع آموزش عالی کوثر از این روش ­ها

دانشگاه علوم انتظامی امین

مرکز آموزش عالی عقیدتی سیاسی

عنوان :

بررسی شیوه های تعلیم و تربیت از منظر علمای اسلامی  امام خمینی -ره- ، مقام معظم رهبری و شهید مطهری  و بررسی میزان آگاهی مدرسان مجتمع آموزش عالی کوثر از این روش­ها

استاد راهنما:

آقای دکتر علی محبی

استاد مشاور:

خانم دکتر فریبا لباف

برای رعایت حریم خصوصی نام نگارنده پایان نامه درج نمی شود

تکه هایی از متن پایان نامه به عنوان نمونه :

(ممکن است هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

چکیده:

این پژوهش با هدف بررسی شیوه­های تعلیم و تربیت اسلامی از منظر امام خمینی، شهید مطهری و مقام معظم رهبری و میزان آشنایی مدرسان مجتمع آموزش عالی زنان پلیس با این روش­ها و رویکردها و با اهداف فرعی:

1. میزان آشنایی مدرسان مجتمع آموزش عالی زنان پلیس با این روش­ها و رویکردها

2. بررسی وجوه اشتراک و افتراق روش­های تربیتی از نظر امام خمینی (ره) و مقام معظم رهبری و شهید مطهری انجام گرفته است.

تحقیق از نظر روش توصیفی و از نظر هدف کاربردی است و جامعه آماری آن شامل مدرسان مجتمع آموزش عالی زنان پلیس می­باشد که تعداد آن­ها 55 نفر بوده و با روش تمام شمار انتخاب شده است. نتایج تحقیق پس از آزمون سؤالات در پژوهش حاضر مبین آن است که:

مدرسان از روش های مورد نظرامام خمینی (ره) با روش بصیرت آفرینی بیشترین شناخت را دارند و روش­های تذکر و تکرار آگاهانه و جاذبه کلام را بیشتر مورد استفاده قرار داده­اند.

مدرسان از روش­های مورد نظر مقام معظم رهبری با روش­های تبادل علمی، تجربه و عقل، مهربان و قانون­گرا بودن و کار علمی منظم بیشترین شناخت را دارند. و روش­های تجربه و عقل و پیراستگی سخن و کار علمی منظم را بیشتر مورد استفاده قرار داده­اند.

مدرسان از روش­های مورد نظر شهید مطهری با روش الگوسازی بیشترین شناخت را دارند. و روش­های محبت و استفاده از هنر را بیشتر مورد استفاده قرار داده­اند و میزان شناخت مدرسان مجتمع عالی زنان پلیس از روش­های تعلیم و تربیت امام خمینی (ره) برابر 79/3، مقام معظم رهبری برابر 03/4 و شهید مطهری برابر 61/3 می­باشد. پس می­توان نتیجه گرفت که در مجتمع زنان پلیس مدرسان با روش­های تعلیم و تربیت از نظر آیت الله خامنه­ای بیشتر آشنا هستند و آن را استفاده می­کنند.

فصل اول: کلیات پژوهش

مقدمه:

انسان موضوع تربیت و یکی از اساسی­ترین موضوع­های مطالعاتی این علم محسوب می­شود. چرا که تربیت را فراهم آوردن زمینه برای پرورش دادن و به فعلیت رساندن تمام استعدادها می­دانند که خداوند به­صورت بالقوه در نهاد او به ودیعه نهاده است.

در بیان اهمیت تعلیم و تربیت همین بس که خداوند در آیات بسیاری خود را رب موجودات دانسته و پس از مقام الهویت به ربوبیت و پروردگاری خویش بر جهانیان اشاره می­کند. در آیه 129 و 151 سوره بقره مقام تربیت و رشد انسان­ها را به عنوان وظیفه پیامبران و هدف بلند ایشان می­شمارد و تزکیه به معنای رهاسازی شخص از عناصر بازدارنده برای دست­یابی به مواد و منابع رشد و نمو را از اصول دعوت و وظایف یکایک پیامبران می­شمارد.

در این خصوص می­توان گفت که تعلیم و تربیت امری پیچیده؛ پردامنه و وقت­گیر است. برای اقدام به این کار خطیر اولین گام تعیین اهدافی است که قصد داریم به آن­ها برسیم و رسیدن به این اهداف مستلزم استفاده از روش­هاست. آگاهی از روش­ها و اهداف تعلیم و تربیت به­ویژه تربیت اسلامی مستلزم شناخت آرای مربیان و فیلسوفان بزرگ است. از این رو هدف پژوهش حاضر بررسی تطبیقی تربیت اسلامی از دیدگاه امام خمینی (ره)، امام خامنه‌ای (مدظله­العالی) و شهید مطهری (ره) می­باشد. در این تحقیق ابتدا مفهوم تربیت و تعلیم اسلامی بیان گردیده و سپس اهداف، اصول و روش­های تربیت اسلامی این سه عالم مورد بررسی قرار گرفته است. در ادامه شباهت­ ها و تفاوت­های اهداف اصول و و روش­های تربیت اسلامی از دیدگاه این سه عالم بزرگوار تبیین گردیده و در انتها میزان آشنایی مدرسان مجتمع آموزش عالی زنان پلیس با این روش­ها و رویکردها تحلیل و بررسی شده است.

بیان مسئله:

تعلیم ‌و تربیت در زندگی بشر مهم­ترین و اساسی‌ترین جنبه زندگی است به‌گونه‌ای که هرگونه انحراف در آن باعث انحراف در همه امور زندگی می‌شود.

در اسلام به این موضوع مهم توجه بسیار شده و قواعد مناسبی برای رشد انسان تعیین گردیده است. بدیهی است مکتبی (اسلام) که دارای هدف­های مشخص است و مقررات همه جانبه‌ای دارد و به اصطلاح سیستم حقوقی و سیستم اقتصادی و سیستم سیاسی‌دارد، نمی‌تواند یک‌ سیستم خاص‌آموزشی نداشته باشد (مطهری، 1374: 16).

در خصوص مفهوم تعلیم و تربیت اسلامی باید گفت تعلیم با توجه به معنی علم عبارت است از آموختن حقیقت اشیا به دیگران و در رابطه با مفهوم تربیت می­توان گفت تربیت از ریشه «رَبْو» به معنی رشد و نمو است و واژه های ربَّبَ و ربّی و تربّی و رَبَبَ همه به یک معنی است. لذا تربیت یعنی ساختن و پرداختن یک شیء از آغاز تا تمامیت آن.

قرآن مجید به­جای تعلیم و تربیت، واژه­های تعلیم و ربانیت را به کار برده است و تعلیم قرآن و
کتاب رب، و درس گرفتن از آن کتاب را راه ربانی­ شدن معرفی می­کند و نقطه قابل ربانیت را نفسانیت بشر می­داند و ملائکه و پیامبران را ارباب دانستن، کفر تلقی می­نماید:

«هیچ بشری که خدا وی را به رسالت برگزیند و به او کتاب و حکمت و نبوت بخشد؛ او را نرسد که به مردم گوید: «مرا به­جای خدا پرستید» بلکه پیغمبران بر حسب وظیفه خود به مردم گویند: «خداشناس و خداپرست باشید، چنانچه از کتاب این را می­آموزید و خود نیز می خوانید» (آل عمران/79).

لذا با عنایت به گفته­های فوق در خصوص مفهوم تربیت اسلامی می­توان گفت که: «تربیت اسلامی عبارت است از ساختن و پرداختن انسان ربانی مورد نظر قرآن» (قمی،1383 : 700؛ به نقل از نوادر راوندی).

هدف غایی از تربیت اسلامی، پرورش انسان مقرب الهی است که شاکله دینی در وجود او به طور کامل شکل بگیرد و رفتارهای دینی ریشه‌دار از او سربزند. فلسفه خلقت بشر را نیز در همین نکته می‌توان یافت که خداوند انسان را برای این آفرید که او به­وسیله تربیت صحیح، کمال یابد و به سر منزل مقصود برسد. با علم به این هدف غایی، تربیت اسلامی اهمیت و جایگاه خاصی پیدا می‌کند. تربیت اسلامی به ایجاد وضعیت مناسبی اطلاق می‌شود که زمینه را برای بروز و ظهور استعدادهای فطری آدمی فراهم می‌کند و او را بالنده‌تر و کمال‌یافته‌تر می‌سازد. هر زمان فرصت و امکان برای فعلیت یافتن استعدادها فراهم می‌شود، آن زمان قداست و ارزش پیدا می‌کند.

رهبران ما نیز به اندازه‌ای به مسئله‌ تربیت‌ توجه داشته‌اند که حضرت علی(ع) می‌فرماید: رسول خدا (ص) هنگام اعزام من‌ می‌فرمودند: «یا علی…اگر یک نفر به وسیلۀ تو مسلمان شود، بهتر است از آن‌چه که‌ خورشید بر آن می‌تابد» (همان).

در حدیث دیگری، رسول خدا (ص) در اهمیت تعلیم و تربیت انسان­ها می‌فرمایند: «اگر خداوند به­وسیله تو یک فرد را هدایت‌ کند، برای تو بهتر است از دنیا و آن­چه که در آن است‌«. (لان یهد اللّه بک رجلا واحدا خیر لک من الدّنیا و ما فیها.) (شهید ثانی، 1368: 10)

لذا می­توان گفت ﺗﺤﻘﻖ ﻫﺪﻑ ﺁﻓﺮﻳﻨﺶ ﺍﻧﺴﺎﻥ ﺗﻨﻬﺎ ﺩﺭ ﭘﺮﺗﻮ ﺗﻌﻠﻴﻢ ﻭ ﺗﺮﺑﻴـﺖ ﻣﻴﺴـﺮ ﺍﺳـﺖ؛ و ﺗﻌﻠﻴﻢ ﻭ ﺗﺮﺑﻴﺖ ﻣﻬﻢ­ﺗﺮﻳﻦ ﺑﺨﺶ ﺗﻌﻠﻴﻤﺎﺕ ﻭ ﻣﻌﺎﺭﻑ ﺍﺩﻳﺎﻥ ﺁﺳﻤﺎﻧﻲ، ﺑﻪ­ﺧﺼﻮﺹ ﺍﺳﻼﻡ ﺭﺍ ﺗﺸﮑﻴﻞ ﻣﻲ­ﺩﻫﺪ. ﺑﺎ ﻭﺟﻮﺩ ﺍﻳﻦ ﺑﺎﻳﺪ ﺍﺫﻋﺎﻥ ﮐﺮﺩ ﮐﻪ ﻫﻨﻮﺯ، ﻧﻈﺎﻡ ﺗﺮﺑﻴﺘﻲ ﺍﺳﻼﻡ ﺑﻪ ﺷﮑﻞ ﺍﺻﻮﻟﻲ، ﺩﻗﻴﻖ ﻭ ﻣﺘﻨﺎﺳﺐ ﺑﺎ ﻧﻴﺎﺯﻫﺎﻱ ﺟﺎﻣﻌۀ ﺍﺳﻼﻣﻲ ﺗﻨﻈﻴﻢ ﻭ ﺗﺪﻭﻳﻦ ﻭ ﻣﺮﺯﻫﺎﻱ ﺗﻌﻠﻴﻢ ﻭ ﺗﺮﺑﻴﺖ ﺍﺳﻼﻣﻲ ﺑﻪ­ﺧﻮﺑﻲ مدون ﻧﺸﺪﻩ؛ ﭼﻨﺎﻥ­ﮐﻪ ﺑﺮﺧﻲ ﺁﻥ ﺭﺍ ﺑﺎ ﺍﺧﻼﻕ ﺍﺳﻼﻣﻲ ﻭ ﺗﻮﺻﻴﻪﻫﺎﻱ ﺍﺧﻼﻗﻲ ﻳﮑﺴﺎﻥ ﻣﻲﭘﻨﺪﺍﺭﻧﺪ.

بنابراین ضرورت و اهمیت فراگیری و پرداختن به تعلیم و تربیت بر هیچ کس پوشیده نیست و در پژوهش حاضر نیز سعی بر این شده تا رویکردها و شیوه­های تعلیم و تربیت را از منظر برخی علمای اسلامی مشهور معاصر و میزان آگاهی مدرسان مجتمع آموزش عالی زنان پلیس از این روش­ها بررسی نموده و راه­های دستیابی به آن را معرفی نماییم. در این خصوص می­توان یادآور شد اهمیت فراگیری و پرداختن به تعلیم و تربیت اسلامی با توجه به جایگاه پلیس زن به عنوان یکی از متولیان اصلی امنیت بخشی به جامعه تلقی می­گردد و با توجه به این که نیمی از جمعیت کشور را زنان تشکیل می­دهند و در تمامی عرصه­های اجتماعی و سیاسی و اقتصادی و… حضوری فعال دارند و هم­چنین یکی از اقشار آسیب­پذیر جامعه و در معرض خطر می باشند، نیاز به حضور پلیس زن در جامعه مشهود و از اهمیت دوچندان برخوردار می­باشد.

طبق گزارش تحقیق انجمن بین­المللی پلیس زن، مدیران زن ادارات پلیس، دارای اعتماد به نفس بیشتر، آینده نگرتر و خلاق­تر از مردانی هستند که دارای ویژگی­های قدرت­طلبی و پیش­داوری بارزتر می­باشند. افسران پلیس زن به شایستگی مردان بوده و می­توانند به اندازه آنان موفق باشند (اندرسون[1]، 2003: 12).

بررسی­های دیگر حاکی از این است که فرماندهان پلیس زن از نظر احساسات، دارای اعتماد به نفس بیشتر، دارای پیش­دستی بیشتر در امور و مستقل­تر، خود بیان­گرتر، خلاق­تر از همتایان مرد خود تشخیص داده شدند. در مقابل، فرماندهان پلیس مرد از زنان مورد مطالعه، قدرت­طلب­تر و متعصب­تر بودند (لانسوی[2]، 2003: 12).

در این تحقیق، از میان فلاسفه و مربیان بزرگ تعلیم و تربیت، امام خمینی(ره) به­عنوان فیلسوفی الهی، عارفی ربانی، فقیهی اصولی و مرجع تقلید بخش عظیمی از مردم ایران و جهان که به مبانی تمدن و فلسفه غرب و شرق آشنا و بر مبانی و مباحث منطق و فلسفه اسلامی با گرایش­های مشایی و اشراقی آشنایی کامل و تسلط داشت و آیت الله خامنه­ای، ولی امر مسلمانان جهان که درک عمیق ایشان از جهان­بینی اسلامی و انس دائم ایشان با معارف قرآنی و آگاهی از فقاهت در کنار شناخت مبانی عقلانی و فلسفی تفکر اسلامی و ارزش های دینی رکن اصلی شخصیت ایشان را تشکیل می­دهد و در دیدگاه ایشان مهم­ترین وسیله‌ای که برای اصلاح و ارتقای فرهنگ و رسیدن از وضع موجود به وضع مطلوب، در اختیار دولت‌ها و ملت‌هاست، «تعلیم و تربیت» است. شهید مطهری به­عنوان اندیشمندی اسلامی درخصوص اصول تعلیم و تربیت انسان، مسائلی را مطرح کرده است که بررسی و ارائه آنها می‌تواند فضای فکری مشخصی را در تربیت اسلامی به­وجود آورد و به کاوشگران عرصه تعلیم و تربیت یاری رساند. در حال حاضر ویژگی­های تربیتی فارغ­التحصیلان دانشگاه علوم انتظامی مورد نقد رده­های تخصصی ناجا می­باشد. و از تحقیقات به عمل آمده این نکته روشن است که از بعد تربیت دینی و عزت نفس تفاوت معناداری بین قبل و بعد از فارغ التحصیلی در دانشجویان مشاهده نشده است (محبی، 1389 و سوری 1388).

حال با توجه به موارد فوق به نظر می­رسد که مسئله اساسی میزان شناخت و به کارگیری روش­های صحیح تربیتی توسط مدرسان باشد.

لذا غرض تحقیق حاضر بررسی آرای امام خمینی(ره)، امام خامنه­ای (مدظله­العالی) و شهید مطهری پیرامون روش‏ها و رویکردهای تعلیم و تربیت می­باشد. بررسی آرای این بزرگواران و نقدهای وارد شده بر آن می­تواند بصیرتی ایجاد کند که در پرتو آن بتوان روش­های کلی تعلیم و تربیت اسلامی را با روشن­بینی بیشتر مورد تحلیل قرار داد. براین اساس بعد دیگر مسئله تحقیق بررسی اهداف کلی تعلیم و تربیت اسلامی در پرتو بصیرت حاصل از بررسی آرای امام خمینی، آیت الله خامنه­ای و مطهری است. به تعبیر دیگر سؤال اساسی این است که رویکردها و شیوه­های تعلیم و تربیت از منظر امام خمینی(ره)، آیت الله خامنه­ای و شهید مطهری کدام­اند و مدرسان مجتمع آموزش عالی زنان پلیس چه میزان با این روش­ها و رویکردها آشنا هستند و چه میزان از این روش­ها و رویکردها استفاده می­نمایند.

ضرورت و اهمیت پژوهش:

تحلیل و نقد آرای فیلسوفان و نظریه­پردازان تعلیم و تربیت، یکی از موضوع­های معمول پژوهش در حوزه تعلیم و تربیت است. این موضوع از این جهت اهمیت دارد که نظریه­های تعلیم و تربیت بنیان عمل تعلیم و تربیت هستند. در واقع رویکردها و روش­های تعلیم و تربیت از ماهیت نظریه­های آن جدا نیست.

برای بهبود اعمال تربیتی، بررسی گستره و کنه نظریه­های فلسفی ضرورت دارد؛ زیرا با روشن شدن چیستی و چرایی تعلیم و تربیت و روش­های تعلیم و تربیت، می­توان به روشن شدن چگونگی تعلیم و تربیت و ارتقای کیفیت در اعمال تربیتی امیدوار بود.

از طرفی اهمیت تعلیم و تربیت در عصر حاضر با موج عظیم تبلیغات رسانه­ها و هجوم افکار مختلف، که هر یک سعی در شکل دادن افکار افراد دارند، بیش از پیش آشکار شده است. ناملایمات و گرفتاری­هایی که انسان از ناحیه هم نوع خود در ابعاد اخلاقی متحمل می­شود، نتیجه این است که انسان، انسان واقعی نشده و تربیت اصیل انسانی ندیده است. می­توان گفت که فقدان تربیت اصیل انسانی، امروزه یکی از بزرگ­ترین نگرانی­های مربیان و اندیشمندان عصر حاضر به شمار می­رود. در واقع رشد و توسعه فناوری و رشد سرمایه­داری برای انسان با رشد اخلاقی توأم نبوده است. تاکنون موفقیت انسان در زمینه غلبه بر طبیعت، چشم­گیر بوده ولی در غلبه برنفس سرکش موفقیتی کسب نکرده است. در این میان تفکرات فلسفی اندیشمندان و مربیان برجسته تربیتی در طول تاریخ از روزگار باستان تاکنون، مبنای نظری تحولات عمده­ای در تعلیم و تربیت بوده است.

از سوی دیگر آن­چه ضرورت انجام پژوهش حاضر را تبیین می­کند، جایگاه و نقش نیروی پلیس زن در امر مراقبت از اجتماع، به­ویژه اینکه نیمی از جمعیت کشور را زنان تشکیل می­دهند و در تمامی عرصه­های اجتماعی و سیاسی و اقتصادی و… حضوری فعال دارند و هم­چنین یکی از اقشار آسیب­پذیر در جامعه و در معرض خطر هستند، نیاز به پلیس زن در جامعه مشهود است.

از طرفی باید یادآور شد عدم رعایت نکات اخلاقی و تربیتی باعث کاهش اعتماد مردم به پلیس  خواهد شد. وقتی جامعه به پلیس اعتماد نکند، همکاری خود را، که برای انجام مؤثر و صحیح وظایف پلیس ضروری است قطع خواهد کرد. و مهم­ترین جایی که بایسته­های پلیس را آموزش می­دهد دانشگاه علوم انتظامی است، و تنها جایی که برای تعلیم و تربیت پلیس زن مبادرت می­کند مجتمع آموزش عالی زنان پلیس می­باشد. بنابراین چنان­چه مدرسان این مجتمع به روش­ها و رویکردهای تعلیم و تربیت اسلامی آشنا باشند و آن را بکار بندند، روان­تر و بهتر به اهداف مورد نظر دست خواهند یافت.

[1] Anderson

[2] Lonsway

تعداد صفحه : 164

قیمت : چهارده هزار تومان

بلافاصله پس از پرداخت ، لینک دانلود پایان نامه به شما نشان داده می شود

و در ضمن فایل خریداری شده به ایمیل شما ارسال می شود.

پشتیبانی سایت :        09124404335        info@arshadha.ir

در صورتی که مشکلی با پرداخت آنلاین دارید می توانید مبلغ مورد نظر برای هر فایل را کارت به کارت کرده و فایل درخواستی و اطلاعات واریز را به ایمیل ما ارسال کنید تا فایل را از طریق ایمیل دریافت کنید.

شماره کارت :  6037997215363277 بانک ملی به نام محمد علی رودسرابی

مطالب مشابه را هم ببینید

فایل مورد نظر خودتان را پیدا نکردید ؟ نگران نباشید . این صفحه را نبندید ! سایت ما حاوی حجم عظیمی از پایان نامه های دانشگاهی است. مطالب مشابه را هم ببینید. برای یافتن فایل مورد نظر کافیست از قسمت جستجو استفاده کنید. یا از منوی بالای سایت رشته مورد نظر خود را انتخاب کنید و همه فایل های رشته خودتان را ببینید